„Határozók” változatai közötti eltérés

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
Pipi69e (vitalap | szerkesztései)
Pipi69e (vitalap | szerkesztései)
16. sor: 16. sor:


== Hogyan épül fel egy határozó wikikönyv? ==
== Hogyan épül fel egy határozó wikikönyv? ==
Új határozó létrehozásához egy ''-határozó'' végződéssel ellátott lapot kell létrehozni a fő névtérben a következő tartalommal: <nowiki>{{Határozók/Új határozó}}</nowiki>. A {{billentyű|{{Mediawiki:Savearticle}}}} gombra kattintva megjelenik egy varázsló, ami végigvezet azon a folyamaton, ami létrehozza a szükséges allapokat. Ezek elnevezései és kapcsolatai kötöttek.
Új határozó létrehozásához egy ''-határozó'' végződéssel ellátott lapot kell létrehozni a fő névtérben a következő tartalommal: <nowiki>{{Határozók/Új határozó}}</nowiki>. A {{billentyű|{{Mediawiki:Savearticle}}}} gombra kattintva megjelenik egy varázsló, ami végigvezet a szükséges allapok létrehozásának folyamatán. Ezek elnevezései és kapcsolatai kötöttek. Az új határozó pár perc alatt elkészül és csak ekkor kezdődik a munka lényegi része, ami hónapokig is eltarthat: létre kell hozni az új határozóban használható tulajdonságokat,létre kell hozni azon egyedek halmazát, amiknek a meghatározása az új határozó célja, majd ezeket össze kell kapcsolni a tulajdonságokkal és tulajdonságértékekkel. Ha ez elkészült, el lehet kezdeni a határozókulcs felépítését.


{{Határozók/Üzenet/Dupla
{{Határozók/Üzenet/Dupla

A lap 2010. február 24., 15:29-kori változata

Üdv a Határozókban!

Ez a könyv valójában nem könyv, nem tartalmaz információkat, csupán egy olyan eszközkészletet, amelynek segítségével határozókat lehet létrehozni. „Határozókat létrehozni” annyit jelent, hogy a határozó szerkesztője (vagy szerkesztői) feltölti a határozót a meghatározható dolgok halmazával, ezeket tulajdonságokkal és tulajdonságértékekkel látja el, majd felépít egy olyan keresőlap-láncot, ami az ebbe a halmazba tartozó dolgok azonosítását lehetővé teszi. A határozók című wikikönyv (ez a könyv) eszközei ehhez a folyamathoz nyújtanak segítséget oly módon, hogy a határozó szerkesztőjének nem a wikikóddal, vagy a lapok felépítésével kell foglalkoznia, csak azzal, hogy megjelölje a céltárgyakat tulajdonságokkal és felépítse a határozókulcsokat.

Mik azok a határozók?

Egy határozó segítségével néhány kérdésre válaszolva azonosíthatók bizonyos dolgok. A könyv formátumú határozók általában dichotómikusak, vagyis eldöntendő kérdések láncolatán keresztül vezetik el a felhasználót egy növény-, vagy állatfaj beazonosításáig. Egy példa:

  • 1. a. A hajtás nem zöld ......................................2
  •     b. A hajtás zöld ...............................................3
  • 2. a. A hajtás hüvelyei 20-30 fogúak .................4
  •     b. A hajtás hüvelyei 6-13 fogúak ...................Találat

Látható, hogy úgy jutottunk el a Találatig, hogy az 1. pontban igaznak fogadtuk el az a. (A hajtás nem zöld) kijelentést, majd a 2. pontban a b.-t. Egy madarak, vagy növények meghatározására alkalmas kézikönyvben természetesen sokkal több kérdésre kell válaszolni ahhoz, hogy megtaláljuk a keresett fajt. A könyv formátum szinte kényszeríti a határozó szerkesztőjét arra, hogy kötött sorrendben szerkessze meg a határozóbélyegeket és a teljes halmazt egyre kisebb alhalmazokra bontva vezesse el a felhasználót a faj azonosításáig. A számítógéppel szerkesztett határozók ugyanakkor lehetővé teszik azt, hogy a felhasználó tetszőleges sorrendben válasszon a felkínált határozóbélyegek közül, pontosabban azt, hogy kiválassza a határozóbélyegek egy tetszőleges csoportját, amelyet a keresett egyeddel kapcsolatban igaznak tart, majd a szoftverre bízza azon találatok kikeresését, amelyekre a kiválasztott bélyegek igazak.

A határozók wikikönyv segítségével szerkeszthető határozók a két módszer keverékét használják.

Hogyan épül fel egy határozó wikikönyv?

Új határozó létrehozásához egy -határozó végződéssel ellátott lapot kell létrehozni a fő névtérben a következő tartalommal: {{Határozók/Új határozó}}. A Lap mentése gombra kattintva megjelenik egy varázsló, ami végigvezet a szükséges allapok létrehozásának folyamatán. Ezek elnevezései és kapcsolatai kötöttek. Az új határozó pár perc alatt elkészül és csak ekkor kezdődik a munka lényegi része, ami hónapokig is eltarthat: létre kell hozni az új határozóban használható tulajdonságokat,létre kell hozni azon egyedek halmazát, amiknek a meghatározása az új határozó célja, majd ezeket össze kell kapcsolni a tulajdonságokkal és tulajdonságértékekkel. Ha ez elkészült, el lehet kezdeni a határozókulcs felépítését.

A határozók használata

Ha csak használni szeretnéd valamelyik határozót, akkor válaszd ki az alábbiak közül azt, amelyik feltehetően segít:

  • Nincs még használható határozó

A határozók szerkesztése

  • Ha szerkeszteni is szeretnéd a határozókat, akkor látogasd meg a segítség lapot.
  • Növényhatározó1 (teszt: játszadozz vele kedvedre)
  • Ha új határozót szeretnél létrehozni, írd be az új határozó nevét az alábbi beviteli mezőbe, majd kattints a Létrehozás gombra. A név végződjön -határozó utótaggal.
Figyelem! Komolyabb munkába még ne kezdj, de kísérletezz kedvedre és ha hibát észlelsz, jelezd a vitalapon.