„Növények/B/Berkenye” változatai közötti eltérés

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
< Növények‎ | B
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
KeFe (vitalap | szerkesztései)
a Fák kategória hozzáadva (a HotCattel)
KeFe (vitalap | szerkesztései)
a Fűszerek kategória hozzáadva (a HotCattel)
4. sor: 4. sor:
[[Kategória:Gyógynövények]]
[[Kategória:Gyógynövények]]
[[Kategória:Fák]]
[[Kategória:Fák]]
[[Kategória:Fűszerek]]
{{Növ-főcím}}
{{Növ-főcím}}
{{Növ-fejezetek}}
{{Növ-fejezetek}}

A lap 2019. december 21., 09:01-kori változata

A lap mérete: 6204 bájt

Növények

Berkenye

Barkócaberkenye
Lisztes berkenye
Madárberkenye
Madárberkenye gyümölcse
Berkenye
(Sorbus, Syn: (Syn: {{{2}}}, )
Más neve(i): '

A berkenye a rózsafélék családjába tartozó, egész Európában elterjedt, több mint 100, cserje- vagy fa- fajt magába foglaló nemzetség. A nemzetség tudományos neve a „fanyar” jelentésű kelta „sor” szóból eredeztethető, mely nyilván a termés ízére utal. Az arab sorbet vagy sherbet is ebből a szótőből származik, ami a gyümölcsből készíthető italra utal (sörbet).

Hajlamosak a kereszteződésre. A rózsafélék több más nemzetségéhez hasonlóan (például szeder (Rubus), rózsa (Rosa)) ebben a nemzetségben is sok, egymástól nehezen megkülönböztethető, vitatott besorolású taxon lelhető fel.

A lisztes berkenye

vagy süvölvény berkenye (Sorbus aria) a kétszikűek (Magnoliopsida) osztályának a rózsavirágúak (Rosales) rendjéhez, ezen belül a rózsafélék (Rosaceae) családjához tartozó faj.

A lisztes berkenye Európában mindenütt honos. Alacsonyabb, laza lombzáródású erdőkben vagy cserjésekben, Magyarországon sziklás és szurdokerdőkben fordul elő. Igen alakgazdag faj.
A lisztes berkenye lombhullató, mintegy 6-12 méter magasra megnövő fa, igen széles, laposan boltozatos koronával, amely szabálytalan felépítésű. Kérge a fiatal és az idősebb fákon egyaránt sima, ezüstös- vagy fénytelen szürke. Felülete a korosodás során némileg repedezetté vagy kissé pikkelyessé válik. A 6-12 centiméter hosszú levelek tagolatlanak és körülbelül 5-7 centiméter szélesek, hosszúkás tojásdadok, vállukon ék alakúak vagy lekerekítettek, egyenlőtlenül kétszer fűrészesek, néha sekélyen karéjosak. Kihajtás után felül selymesen szőrösek, de később lekopaszodva sötétzöldek, fonákjuk állandóan fehéren molyhos. A levéllemez elég merev.
A lisztes berkenye fénykedvelő, de a félárnyékot is elviselő fa, mérsékelten száraz, meszes, meleg talajokon nő.
A virágzási ideje május-június között van. A krémszínű-fehér virágokat rovarok porozzák be. Skarlátvörös bogyókat hoz, amit gyakran madarak fogyasztanak.


Fajok

Magyarországon az alábbi berkenyefajok fordulnak még elő:

Védettek a lisztes, déli és barkócaberkenye átmeneti kisfajai (minden lisztes levélfonákú berkenye).



Lásd még: Mit-mihez

Magyar Wikipédia: Berkenye


A Wikimédia Commons tartalmaz Berkenye témájú médiaállományokat.