„Szakácskönyv/Eszközök” változatai közötti eltérés

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
Rekus (vitalap | szerkesztései)
Rekus (vitalap | szerkesztései)
130. sor: 130. sor:
----
----


=== Kések ===
=== Kés ===
Figyeljünk oda, hogy az evéshez használt kés éles legyen. Kellemetlen mikor a húst nem lehet elvágni a késsel hiába erőlködik az ember, vagy a paradicsom összenyomódik, de nem szelődik ketté...
Az étkészlet késein felül, a konyha igényel néhány speciális méretű, formájú kést is. A megfelelő kiválasztásával megkönnyítik a konyhaimunkát.
Kivételt képez például a halevéshez szolgáló kés, ami életlen, hogy a szálkákat ne vágja el vele az ember.

Az étkészlet késein felül, a konyha igényel néhány speciális méretű, formájú kést is. A megfelelő kiválasztásával megkönnyítik a konyhai munkát.
* Kenyérvágó kés - nagy, fűrészfogas, hosszú, vékonyabb pengéjű kés
* Kenyérvágó kés - nagy, fűrészfogas, hosszú, vékonyabb pengéjű kés
* Szeletelő kés - nagy, sima, nem recés élű, hosszú vastagabb pengéjű kés
* Szeletelő kés - nagy, sima, nem recés élű, hosszú vastagabb pengéjű kés

A lap 2007. január 10., 14:21-kori változata


Sablon:SzK Jegyz Ezen a lap, inkább csak a kezdő háztartást vezetőknek próbál némi eligazítás adni, a konyhai eszközökről.


Edények, tálak, tányérok

Lábos

Azokat a főzőedényeket nevezzük lábosnak, amik inkább szélesek, mint magasak.


Fazék

A magas, kevésbé széles főzőedényeket nevezzük fazéknak.


Tűzálló edény

(jénai) A háziasszonyok körében igen kedvelt üveg főzőedényből 1-2 nagyobb, de a családtagok számát is figyelembe véve, több kisebb, 1-2 személy részére elegendő étel készítésére és tárolására alkalmas edényt javasolt beszerezni. Főzésre, sütésre bármely tűzhelyen, de az ételek hűtésére, vagy mikróhullámú sütőben való melegítésre, főzésre, és az étel tálalására is használhatók. A kisebb edényeknek nagy hasznát vehetjük, ha a családban diétára szoruló beteg van, mert ilyenkor külön kell főzni a család és a beteg családtag részére is.


Kukta

A túlnyomásos rendszer megrövidíti az ételek elkészítési idejét, az értékes tápanyagok kevésbé mennek veszendőbe, könnyebbé teszi a háziasszony munkáját. 1-2 db minden háztartásban nélkülözhetetlen.


Serpenyő

Lapos, nyeles főzőedény. Van már külön palacsintának, tükörtojásnak, grillezni való... Kezdő háztartásban is legalább egy serpenyőre szükség van, ilyen esetben olyat válasszunk, aminek az oldalfala van legalább 3-4 centi (hogy tudjunk benne olajban sütni), és van olyan nagy sima alapterülete, amekkora palacsintát szeretnél sütni. A teflonos változat könnyebben tisztítható, kezelhető, mint a fémserpenyő.


Teflon edények

Lehetővé teszik a kevés zsíradék használatát, vagy zsíradék nélküli ételek készítését. A teflonedényeket puha ronggyal, szivaccsal tiszítsuk, hogy ne karcolódjon meg, mert ekkor elveszíti az a tulajdonságát, hogy nem tapad rá az étel, és ki lehet dobni.


Zománcozott edények

Ma már kimentek a divatból, a rozsdamentes és teflon edények foglalták el a helyét, de aki megszokta a használatát, az ma is használja a tésztafélék, rétegezett, rakott ételek készítéséhez.

Főzéshez még mindig sokan használnak zománcozott lábost, fazekat. Általában a tej melegítésére külön zomácozott edény szoktak használni, amiben mást nem főznek. Gyógyteák készítéséhez is azt szokták javasolni, hogy ne használjunk fém edényt, ekkor is jól jöhet a zománc fazék.


Tepsik

A modern tűzhelyekhez egy-két darabot mellékelnek, de ha nem ilyen tűzhelyünk van, akkor a vásárlás előtt a sűtő méretét érdemes lemérni. A teflon (ALUTEF) tepsikből is legalább két darab legyen a háztartásban., Ide tartoznak még a torta, kuglóf, őzgerinc sűtők. Mindenképpen érdemes beszerezni egy-két zománcozott tepsit is, melyeket a néhány adagnyi tésztafélék, rakott-, rétegezett ételek készítésénél hasznosíthatunk.


Római tál

Elődeink kerámia és agyagedényekben sütötték, főzték a jobbnál jobb ételeket. Ma ismét reneszánszát éli a cserépben való sütés. Egészen különleges ízű és zamatú ételeket készíthetünk, ehhez különféle formájú és elnevezésű edényekből válogathat a boltok polcain.

A tál használata előtt fontos a hideg vízben való 15-20 percig tartó áztatás. Mindig hideg sütőbe tegye a római tálat, mert különben megrepedhet. A forró sütőből kivett edényt ne tegye hideg felületre, mindig konyharuhára vagy falapra helyezze. A tisztítást, súrolást csak sóval végezze, a mosószeres víz beleivódik a pólusokba. Ha hagyma vagy egyéb erős szagú lett a tál, töltse meg vízzel, öntsön bele 1 pohár ecetet és süsse a sütőben 1 órát. Ezután öntse ki a vizet és dörzsölje be sóval. Melegvizes öblítés után szárítsa ki.


Szóróedények

A porcukor, só, bors, paprika egyenletes szórását teszik lehetővé.


Fűszerdobozok

Jó ha a fűszeres dobozka légmentesen záródik és nem süt át rajta a nap, így tovább használható marad a fűszer. Kezdő háztartásban nincs rá nagy szükség, ha a fűszereket a zacskójukban a nyílást visszazárva tároljuk (esetleg még egy nagyobb légmentesen záródó dobozba rakjuk be a fűszeres zacskókat).


Tésztafőző edény

Apró lyukak vannak az edény fedőjében, és azon keresztül lehet a vizet leönteni a megfőtt tésztáról. A másik változatában az edénybe egy szűrőbe kell tenni a tésztát, és azt kiemelni, ha kész van. Kezdő háztartásba nem létszükséglet. Bármilyen nagyobb lábos, fazék alkalmas tészta főzésére. Leszűréskor vagy egy szűrővel fogjuk fel a leöntött vízből a tésztát, vagy ügyesebbek a fedőt résnyire eltolva önthetik le a vizet, így a víz a kis résen kifolyik, a tészta bent marad.


Étkészlet

Az étkészletek 6, 12 (vagy ennek többszöröse) főre szokták összeállítani. Ez tartalmazza a mély, leveses tányérat, a lapos tányérat, kisebb süteményes tányérat, illetve az ételek tálalására használható leveses tálat, húsos tálat, köretes tálat, esetleg mártásos tálka, tésztástál, só, bors szóró, illetve csészék alátéttel is tartozhatnak hozzá.


Mélytányér

Levesek, főzelékek, tészták (pl. spagetti) fogyasztására. A levesek szokás még (füles) csészében is felszolgálni.


Lapos tányér

Főételek, nem folyós ételek fogyasztására.


Kistányér

Reggelihez áltatlában kevésbé díszes kistányérat szoktak használni. A süteményekhez díszesebb kistányérat szoktak adni.


Müzlis tálka

Értelemszerűen müzli fogyásztására ideális kistálka.


Leveses tál

Vendéglátáskor, különleges alkalmakkor illik a levest nem a fazékban, hanem egy leveses tálban felszolgálni. Kezdő háztartásban nem létszükséglet.


Húsos tál

Lapos, nagyobb méretű tál húsok tálalásához. Nem létszükséglet egy kezdő háztartásban.


Köretes tál

Köret pl. főtt rízs, krumpli, párolt zöldség tálalásához. Nem létszükséglet egy kezdő háztartásban.


Tésztás tál

Mély tál főtt tészta tálalásához. Nem létszükséglet egy kezdő háztartásban.


Szószos tál

Kisebb tálka, vagy alacsony kancsószerű tál a szószoknak. Nem igazán van rá szükség egy kezdő háztartásban, bármilyen csésze, vagy kisebb tálka is megteszi.


Tálca

Sütemények tálálására, reggeli ágyba hozására, főzés közben anyagok tárolására hasznos.


Evőeszközök és egyéb kézi eszközök

Evőeszköz készlet

Az étkészlethez hasonlóan ezt is 6, 12 (vagy ennek többszöröse) főre szokták összeállítani. Tartozik hozzá kanál, kés, villa , süteményes villa, illetve kiskanál (kávés, teás) minden főre, illetve az ételek kiszedéséhez merőkanál, tortalapát, húsvilla, esetleg szelőkés is. Általában a különleges evőeszközök (például: halkés, halvilla, rákkés, csigafogó, csigavilla, fondüvilla...) nem tartoznak az evőeszközkészletekhez azokat külön kell megvenni.


Merőkanalak

Meghatározott űrtartalmú merőkanalak, funkcióikon túl az alapanyagok mérésében is segítenek: a pörköltmerő kanál a Gofri sütésénél, 1 kis merőkanál a palacsinta sütésnél, stb.


Keverő kanalak

Egyre jobban elterjednek a műanyag keverőkanalak, amelyek esztétikusak, könnyen tisztíthatók, de még mindíg kaphatók a hagyományos fakanalak is.


Habverő

A habok felverése melett használható keverő kanál helyett is, ha valamit gyorsan kell keverni, hogy ne csomósodjon össze.


Kés

Figyeljünk oda, hogy az evéshez használt kés éles legyen. Kellemetlen mikor a húst nem lehet elvágni a késsel hiába erőlködik az ember, vagy a paradicsom összenyomódik, de nem szelődik ketté... Kivételt képez például a halevéshez szolgáló kés, ami életlen, hogy a szálkákat ne vágja el vele az ember.

Az étkészlet késein felül, a konyha igényel néhány speciális méretű, formájú kést is. A megfelelő kiválasztásával megkönnyítik a konyhai munkát.

  • Kenyérvágó kés - nagy, fűrészfogas, hosszú, vékonyabb pengéjű kés
  • Szeletelő kés - nagy, sima, nem recés élű, hosszú vastagabb pengéjű kés
  • Sajt kés - a kés közepe általában lyukas, hogy a sajt ne tapadjon hozzá vágás közben
  • Sajtszelő - a pengét a sajtra fektetve húzva vág szép szeleteket a sajtból
  • Csontozó kés - erős, keskeny pengéjű kés,
  • Hámozó kések - kis méretű, vékony pengéjű kés,
  • Húsvágó bárd - széles, nehéz bárd
  • Filéző kés - éles és hajlékony kés halak filézésére alkalmas
  • Zöldség szeletelő kés - kis méretű, vékony pengéjű kés
  • Tojásszeletelő - A tojást késsel nehéz úgy vágni, hogy a tojás sárgája is a helyén maradjon. A tojásszelőben több vékony fémszál vágja a tojást szeletekre

Spékelőtű

Nem különösen fontos, de jó ha van. Ha nincs, akkor fa-fogpiszkálóval, vagy tűvel cérnával is összetűzhetjük a húsételeket.


Kenőecsetek

Régebben kenőtollakat használtak. Ma már kerek, vagy szögletes ecsetek vannak forgalomba, ezek esztétikusabbak és könnyen tisztíthatók.


Formakiszúrók

Másnéven pogácsaszaggatók. Többféle formában, és műanyag is kapható. Itt említem meg a derelye metszőt is.


Szeletelő, reszelő, gyalu

Ha valamit nagyon apróra kell vágni akkor célszerű ezeket használni, és nem késsel darabolgatni. Van elektromos változatuk is.


Darálók

Kávé, dió, mák, hús, paradicsom paszírozó...

Van elektromos változatuk is. Ha az elektromos kávédarálóba akarunk mákot, diót vagy más olajos magvat darálni, azt mindig cukorral együtt tegyük. A cukor nélkül a ledarált olajos magok könnyen összeállnak masszává, és leéghet a daráló.


Poharak, csészék

Poharak

Általában 2 dl űrtartalmúak, ezért sokszor használjuk egyes alapanyagok mérésére is.

A különböző italok fogyasztásához különböző formájú, méretű, falvastágságú poharakat illik használni. A magas alkoholtartalmú italok pohara általában kisebb méretű, kivétel ha a látvány miatt nagy kehelybe töltik ugyanazt a kevéske mennyiséget. A kupica általában 0,5 dl űrtartalmű, henger alakú pohárka, ebből főleg pálinkát, vodkát, vagy más igen tömény italt szoktak inni. A whiskys pohár méretű már nagyobb 1-1,5 deciliteres. Szintén henger alakú a vizes pohár is, ami 2 vagy 3 dl szokott lenni, és az üdítőket is ilyen jellegű pohárból szokás inni.

A borospohár is lehet henger alakú, 1-1,5 dl-es, viszont abból inkább az asztali, vagy házi borokat szokás inni. A drága, minőségi borokat általában "megtisztelik" egy kehely alakú pohárral. A fehér boroknak vékonyabb falú, a vörös boroknak vastagabb falú pohár dukál.

A pezsgős pohár általában hosszú vékony kehely alakú, de létezik laposabb, széles kelyhű pezsgős bohár is.

A söröket tradicionálisan füles korsóban szervírozzák, de elterjedt az alacsony talpú sörös kehely is. Ezek űrtartalma 5 illetve 3 dl szokott lenni. Nagy sörivó vidékeken 1 literes a korsó mérete.


Csészék

Általában 2,5 dl űrtartalmúak, ezért sokszor használjuk egyes alapanyagok mérésére is.

A hagyományos csészéből tejet, teát, kakaót, tejeskávét, forralt bort... szoktak inni. A kávés csésze ennél jóval kisebb méretű, hiszen ebből kevesebbet is szokás inni egyszerre.


Elektronikus eszközök

Turmix gépek

Gyömölcsök, főzelékek, italok, bébiételek készítését teszi gyorsabbá, de a diétás étrendben is fontos szerepe lehet.


Hűtőszekrény

A háztartás nélkülözhetetlen eleme! Egy-két személyre elég kisebb is, de egy több gyermekes családnak már nagy méretű kell belőle. Általában tartalmaz egy kisebb fagyasztó részt is. Időnként célszerű leolvasztani (főleg a fagyasztó részét), és akkor alaposan kimosni is. Van önleolvasztó változata is, azért időnként azt sem árt leolvasztani...


Fagyasztószekrény, fagyasztóláda

Nagy mennyiségű fagyasztott áru tárolására. Két fontos mérőszáma az áramfogyasztás, és űrtartalom. Egy kezdő háztartásban nem létszükséglet.


Olajsütő (Fritőz)

A háztartási gépek bennünket kell hogy szolgáljanak. Csak akkor érdemes megvásárolnunk őket, ha valóban segítséget nyújtanak a nemszeretem, sok időt rabló - esetenként a fáradságos - feladatok elvégzésében. Van azonban még két szempont, amiről igen sokan elfeledkeznek: egyrészt a gépek nyújtotta szolgáltatás következtében egészségesebbé válhat a táplálkozásunk, másrészt az asztalra kerülő ételek szebbek, gusztusosabbak, étvágygerjesztőbbek lehetnek.

A fritőz, (olajsütő készülék) használata különösen az utóbbi két követelménynek felel meg. A készülék lényegében egy zárt, dupla falú edény, aminek az oldalában fűtőszálak melegítik az olajat, és amelyben egy beépített termosztát a kívánt ideig azonos hőfokon tartja az olajat. Az edény zárható, a tetejébe szagelszívót is építettek, amely a cserélhető betét segítségével gyakorlatilag korlátlan ideig képes elszívni a sütés folyamán felforrósodott olaj egyesek számára kellemetlen, jellegzetes szagát.

Az olajszűrő pedig lehetővé teszi, hogy az olajat tisztán használhassuk. Az olajsütő készülék működésének lényege: a benne felforrósodott olajban egyenletesen, szépen megsülnek az ételek, élelmiszerek anélkül, hogy az olajban megszívnák magukat vagy túlsülnének, elégnének. Az olaj sohasem melegszik föl benne a kívánatosnál erősebben, tehát elkerülhetjük, hogy az egészségre káros égéstermékek kellemetlen ízt vagy más panaszokat okozzanak.

Sokféle készülék kapható. A legáltalánosabbak azok, amelyekbe egyszerre két-két és félliternyi olajat kell beleönteni. A magyar napraforgóolajat - helyes használat, gyakori átszűrés mellett - addig süthetjük, forrósíthatjuk, amíg az olajon a következő, szemmel látható és tapasztalható elváltozásokat nem észleljük:

  • a sütés ideje alatt erősen habzik,
  • színe jelentősen megváltozik, jóval sötétebb, (barnás színű), mint használatlan, tiszta állapotban,
  • szaga még hidegen is kellemetlen.

Bármennyire sajnáljuk is az olajat, ilyenkor ki kell önteni, mert ekkor már káros az egészségünkre! (Már itthon is kapható olyan sütőolaj illetve sütőzsír, amely kimondottan az olajsütő készülékekhez való. Égéshője jóval magasabb, mint a mi olajunké, ennek következtében nagyon sokáig használható. Sőt a leszűrt olajjal még főzhetünk is.) Ügyeljünk arra, hogy halas, hagymás vagy egyéb, erősen fűszeres ételt sütünk a készülékben, utána ne süssünk fánkot vagy másfajta fűszeres ételt, mert az oda nem való íz tönkreteszi a süteményt!


A fritőz használatakor feltétlenül vegyük figyelembe a következőket:

1. Csak annyi olajat öntsünk a készülékbe, amennyit a géphez kapott tájékoztató megenged, illetve megszab, ellenkező esetben „orrán-száján” fog dőlni a forró olaj!

2. Csak annyi sütnivalót tegyünk az olajba, amennyit a tájékoztató előír. Kevesebbet mindig, többet soha nem süthetünk benne egyszerre!

3. Csak felületén leszárított élelmiszert tegyünk a forró olajba, mert a vizes húsról leválik a bunda, a hús nem sülni, hanem „izzadni”, párolódni fog a nedves, erősen habzó olajban, a leváló morzsák pedig károsítják az olajat.

4. A „meztelenül”, azaz bunda, panír nélkül sütött élelmiszer nagyon kiszárad, rágós, élvezhetetlen lesz, ezért a sütnivalót mindig „öltöztessük föl” valamilyen bundába.

5. Az egyéni ízlések eltérők. Van, aki világosan, van, aki jó ropogósan szereti az ételeket. Ezért a sütési időket tekintsük hozzávetőleges - átlagértéknek, amit ízlésünk, és - elsősorban a zöldségételeknél - a darab nagysága, vagy tapasztalat alapján pontosítsunk. Ha a könyvben levő recepteket a leírások pontos betartásával készíti végig a kedves olvasó, biztos vagyok benne, hogy öröme telik majd a készülékben, illetve soha nem ízlelt, finom ételeket tálalhat családja, vendégei, s nem utolsósorban saját maga részére. Kellemes főzést, jó étvágyat és sok sikert kíván a szerző.


Mikróhullámú sütő

Elsősorban melegítésre használják, de sokan használják főzésre is. A működésének alapelve, hogy a készülék mikrohullámú elektromágneses hullámokat bocsát ki, amik az ételben lévő vízmolekulákat megrezegtetik, és azok mozgási energiájából lesz a hőenergia, amit átvesz az egész étel. A mikrohullámú sütőben melegített ételt célszerű kicsit pihentetni melegítés után, hogy egyneletesen melegedjen át.

A mikrohullámú sütőben lehetséges az italokat "túlmelegíteni", ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy mikor kinyitjuk a mikro ajtaját, még nem forr az ital, de ahogy megfogjuk hirtelen nekiáll lobogva forrni. Ezt szánt szándékkal nehéz előidézni, de ha nem számít rá az ember, akkor...

Bébiétel cumiban melegítésekor vigyázzunk rá, hogy nehogy túl meleg legyen az étel. Normál melegítéskor az edény a melegebb, és az étel attól veszi át a hőt, de mikro esetében először az étel melegszik, és az adja át a hőjét az edénynek.

Ne használjunk mikroban olyan edényeket, amiket nem szabad mikróban használni. A fémtárgyak, aranyozott tányérok, csészék szép fényjelenségeket produkálhatnak, a hőre lágyuló műanyagok megolvadnak.


Konyhai robotgép

Általában több funciójú robotgépeket lehet kapni. Habok felverése, vaj, krémek kikeverése mellett gyakran lehet dagasztásra is használni, illetve gyakran tartozik hozzá mixer fej is. Esetleg gyümölcsprés, reszelő, szeletelő, daráló funkciók is lehetnek beleépítve.


Az eszközök tisztántartásához

Mosogatószerek

Folyékony, mindenféle illatban, érzékeny bőrre...


Mosogató szivacsok, dörzsik

A szivacs érzékenyebb felületek tisztítására, a dörzsi erősebben szenyezett felületekhez való. A fémdörzsi brutál erő végszükség esetén, könnyen össze lehet vele karcolni az edényeket!


Mosogatógép

Akik nem szeretnek mosogatni azoknak roppant hasznos találmány. Csak olyan edényt rakjunk bele, amit szabad mosogatógépben mosni!


Konyhai textiliák

Konyharuha

Egyszerre legalább kettőre lesz szükségünk a konyhában. Az egyiket kéztörlésre, a másikat edények törlésére használjuk. Gyakran mossuk, mert gyorsan koszolódnak...

Használható edényfogó kesztyű helyett is több rétegben összehajtogatva meleg fedők, tepsik, edények megfogására.


Edényfogó kesztyű

Meleg fedők, edények, tepsik megfogására.


Kötény

Ha olyat főzünk, sütünk, ami fröcsöghet (olajban sütéshez, kerti grillezéshez) hasznos lehet ruhánk védelmére.


Szakácssapka

Hogy nehogy véletlenül belehuljon a hajunk a készülő ételbe. Egy normál háztartásban nem szükséges tartozék.


Egyéb eszközök

Mérleg

Míg főzésnél szabadabban lehet játszani a hozzávalók mennyiségével, addig tészták sütésénél jobb ha pontosan betartjuk a receptben megadott súlyokat.


Vágódeszkák

Legalább két kisebb és egy nagyobb vágódeszkára van szükség.


Nyújtódeszka, sodrófa

Nem, a sordófa nem a későn hazaérkezett férjek "kezelésére" szolgál, hanem a tészták nyújtására. Nagyon kezdő háztartásban a nyújtódeszka helyett bármilyen nagyobb tisztán tartható felület megteszi, pl: nagy tepsi vagy tálca hátoldala.