„Szakácskönyv/Tartósítás/Sóban” változatai közötti eltérés

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
KeFe (vitalap | szerkesztései)
Nincs szerkesztési összefoglaló
KeFe (vitalap | szerkesztései)
Nincs szerkesztési összefoglaló
1. sor: 1. sor:
__NOTOC__
[[Kategória:Szakácskönyv]]
[[Kategória:Sóban]]{{Szk-főcím}}
{{Szk-újrcpt}}<div style="{{Szk-doboz}}; {{Szk-szín}}; position:relative; text-align: left;">{{Szk-főcím}}
{{Szk-fejléc}}
<div style="padding:1em; text-align:left; border: 1px solid #8A8AFA; background:#E8ECEF;-moz-border-radius:15px;">
{{Szk-tartósítás}}
{{Szk-tartósítás}}
{|
{|

A lap 2015. november 16., 00:41-kori változata

Recept mérete: 4628 bájt

Szakácskönyv

Sóban


Csípős paprikakrém

(Erős pista)

Hozzávalók:

  • 2 kg érett, piros, csípős paprika
  • 0,5 kg édes, piros pritaminpaprika
  • 10 dkg - jódozatlan! - só
  • fél mokkáskanálnyi tartósítószer - szalicil, nátrium-benzoát

Elkészítés: A paprikákat jó alaposan mosd át, akár többször is, a száraikat távolítsd el, a magvakat ne! Darabold tetszőleges méretűre őket, majd húsdarálón daráld le, csípőset, édeset vegyesen. Ha kész, keverd hozzájuk a sót, és hagyd így állni egy napig. Moss és fertőtleníts ki annyi üveget, amennyibe elfér a paprikakrém, tegyél mindegyik aljára egy pici tartósítószert, és adagold bele a már kész krémet. Zárd le jól az üvegeket, és mehetnek is a spájzba. Felhasználhatjuk: szendvicsek, gulyáslevesek, pörköltek, pizzák stb. ízesítésére. Tartósító szer nélkül is elkészíthető, akkor a darálmány minden kilójára 20 dkg sót számítottunk, így jött ki a 16% sótartalom. Felhasználásakor a még sózatlan ételbe rakjuk és csak kóstolás után sózzuk az ételt.


Fokhagyma sóval tartósítva

Tavasszal amikor már a fokhagyma kezd kihajtani a füzéren, akkor gerezdekre szedem, pucolom, ledarálom és sóval összekeverem: 1 kg/25 dkg só arányban. Jól zárható kis üvegbe rakom, így sokáig eláll hűtő nélkül is. Használatkor nem biztos, hogy sót kell még használni, illetve kevesebbet. Nagyon jó a húsokat bekenni vele, de bármibe és bármire, amit fokhagymásan szeretünk.


Fokhagyma olajban tartósítva

Tavasszal amikor már a fokhagyma kezd kihajtani a füzéren, akkor gerezdekre szedem, pucolom, olajat öntök rá és hűtőszekrényben tartom a felhasználásig.


Paprikalekvár

Egyenlő mennyiségű húsos zöldpaprikát és piros paradicsompaprikát megmosunk, kicsumázunk, fölszeletelünk és fedő alatt, nagyon kis lángon, hogy le ne égjen, puhára párolunk. Ezután szitán áttörjük, és még 20-25 percig főzzük, hogy besűrűsödjön. Belekeverünk kilogrammonként 5 dkg sót, és kis üvegekbe töltve lekötjük. Felhasználhatjuk: szendvicsek, gulyáslevesek, pörköltek, pizzák stb. ízesítésére.


Kapor, Tárkony sóban eltéve

A fiatal kapor zöld leveleit leszedjük és üvegbe rakva 1/5 rész sóval rétegezzük. Tetején só legyen. Használat előtt gyengén kimossuk. A tárkony ugyanígy rakható el sóban.


Zöldpetrezselyem sóban eltéve

A zöldpetrezselyem leveleit apróra vágjuk vagy megdaráljuk, 1/5 rész sóval összevegyítjük, és üvegekbe jól belenyomkodjuk.


Paprikalekvár

A jó érett, piros paradicsompaprikát / szeptember hónapban / teljesen kitisztítjuk a belső erektől és magvaktól, húsdarálón ledaráljuk. Egy kg paprikához 20 dkg sót számítva összekeverjük, üvegekbe rakjuk és lekötjük. Ételek ízesítésére az egész év folyamán használhatjuk, de vigyázzunk, mert ilyenkor az ételekhez jóval kevesebb só szükséges.


Vegyes leveszöldség sóban

Mindenféle leveszöldséget vehetünk erre a célra. Egy kg petrezselyemgyökeret, 2 kg sárgarépát, 1/4 kg zellert, karalábét, karfiolt, hagymát, kelkáposztát, néhány zöldpaprikát. Mindezeket ledaráljuk és kilogrammonként 25 dkg sót számítva megsózzuk, pár órát állni hagyjuk, azután üvegekbe rakjuk. Zöldséglevesnél, csontlevesnél friss zöldség helyett használhatjuk.