Ugrás a tartalomhoz

Kertészet/Légyalkatúak/Dióburok-fúrólégy

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
(Rhagoletis completa szócikkből átirányítva)
A lap mérete: 4214 bájt

Kertészet

Dióburok-fúrólégy


Nyugati dióburok-fúrólégy
Nyugati dióburok-fúrólégy
Nyüvek
Károsodott dió
Dióburok-fúrólégy
(Rhagoletis completa, Syn: -)
Más neve(i): Nyugati dióburok-fúrólégy, dióburok-fúrólégy


A dióburok-fúrólégy a fúrólegyek családjába és a Trypetinae alcsaládba tartózó inváziós faj, amelyet először 1926-ban, egy dióültetvényben találták meg Kaliforniában. Őshazájának Középnyugat-Amerikát és Északkelet-Mexikót tartják.
Európában először Svájcban, az 1980-as évekből származó múzeumi példányok között találták meg. Ültetvényben először 1991-ben Olaszországban azonosították.
Magyarországon először 2011 októberében Kőszeg külterületén találtuk meg nyüveit. : Feltételezhető, hogy természetes úton terjedt át Ausztriából Magyarországra.
Hazánkban 2012-ben jelent meg az Észak-Amerikából behurcolt kártevő. A légy a petéit a zöld dióra rakja. A lárvái a termésburok alá rágnak és ott fejlődnek. A dió burka feketedik, a termésre tapad, így fogyaszthatatlanná válik, emellett korai terméshullást is előidézhet. Puha csonthéjú diók esetében képesek a csonthéjba is berágni.
A kifejlett egyedek szárnyfesztávolsága 8–10 mm, barna alapszínű, feje sárga, tora sötét, egy sárga félkör alakú folttal a pajzsocskán. A légy lárvái piszkosfehérek, kifejletten 6 mm hosszúságúak. A talajban báb alakban telel át. Az imágó július elejétől szeptember közepéig rajzik, amely időszak alatt folyamatos a tojásrakás. Az első stádiumú lárvák augusztus elején jelennek meg.

Tünetek

A dióbelet többnyire csak közvetve károsítja, korai rágásával csökkentve a dió méretét, előidézve a dióbél ráncosodását, illetve a dió idő előtti hullását. Elősegítheti a kórokozók megtelepedését a terméseken, így akár a dió penészesedését is. A tisztítás során megnehezíti a dióburok eltávolítását. Még alacsonyabb fertőzés mellett is rontja a héjas dió minőségi mutatóit, illetve többletköltséget okoz, hiszen az emberek nem szívesen vásárolnak foltos héjú diót, még akkor sem, ha a belseje egészségesnek mondható. Ezeket a dió héján megjelenő sötét foltokat nagynyomású vízsugárral vagy fehérítéssel lehet csak eltávolítani.

Védekezés

A fertőzött és hullott diók eltávolításával csökkenthetjük a terjedést. Feromoncsapdával figyelhető a rajzás és csökkenthető a hím egyedek száma, így a tojásrakás mértéke is. A kémiai védekezés időpontja ennél a kártevőnél is a rajzásmegfigyelésen alapszik, amelyben a feromoncsapda nyújt segítséget. A hímek első megjelenésekor érdemes a kezelést megkezdeni.

A javasolt készítmények

Nyugati dióburok fúró légy ellen engedélyezett szabad-forgalmú szer a deltametrin, tartalmú (Decis), zeta-cipermetrin, (Karate Zeon 5 CS), tiakloprid (Calypso 480 SC).
Nem szabad-forgalmú szer az acetampirid tartalmú (Mospilan 20 SG).
A védekezést egészen szeptember közepéig kéthetente kell ismételni. A készítmények alkalmazása ugyan jelentősen gyérítheti az egyedszámot, de a rajzás egyenetlensége miatt nem biztosít teljes védelmet.
Tovább bonyolítja a helyzetet, hogy a diófák mérete miatt speciális permetezőgép beszerzése szükséges.


forrás|Agrofórum

A Wikimédia Commons tartalmaz Dióburok-fúrólégy témájú médiaállományokat.