Növények/Gyógynövény terápiák/Alkalmazás
Az egyes terápiás módszerek a betegségek bizonyos fajtái ellen használhatók, és gyakran több módszer együttesével érhető el a kívánt gyógyhatás.
Bármely terápia esetén a kezelést a szervezet erejéhez, energiájához kell igazítani.
Azaz, akármilyen hatékonyan is távolítanak el bizonyos gyógynövények a mérgeket hasmenés vagy hányás előidézésével, mégsem alkalmazhatók gyenge vagy legyengült szervezetű, kis energiatartalékokkal rendelkező egyéneknél, mivel ezek az eljárások tovább csökkentenék a szervezet energiáit.
Ennek érteimében igen fontos a kezelés során bekövetkező, a betegség lefolyásában beálló változásokat nap mint nap nyomon követni, és aszerint meghatározni, hogy mi a beteg pillanatnyi állapotának a legmegfelelőbb kezelés.
Az, hogy mely módszer kerül alkalmazásra, az számos tényezőtől függ. A különféle jellegű készítmények nyújtotta lehetőségek ismeretében képesek leszünk kiválasztani az egyén számára és a betegség kezelésére legmegfelelőbb módszert és gyógynövényt. A leggyorsabb eredmény érdekében, különösen a súlyos, heveny betegségek kezelésekor legcélszerűbb a gyógynövényeket böjtölés közben, vagy speciális, tisztító diétával összekapcsolva bevenni.
A gyógynövények és a diéta helye: alkalmazása biztos, hogy erősíti és gyógyítja a szervezetet, amennyiben lecsökkentjük a mérgező (toxikus) és savképző táplálékok fogyasztását, sokat pihenünk és megszabadulunk feszültségeinktől.
Gyógynövényekből általában teát és teakeverékeket, kenőcsöket, olajokat, illóolajokat, szörpöket, tinktúrákat, friss leveket, illetve borogatásokat, dunsztkötéseket és fürdőket készíthetünk.
Általánosságban igaz, hogy a készítményhez szükséges növényadalékokat az előírás szerint, de a kort, a súlyt, a betegség fokát és súlyosságát is figyelembe véve kell alkalmazni.
Mérlegelni kell ezen kívül, hogy egyfajta gyógynövényt használunk fel, vagy összetett készítményt alkalmazunk-e.
Általában hatékonyabb, ha többféle, egymást kiegészítő, illetve támogató (szinergizmus) gyógynövényt alkalmazunk egyszerre, az összeállítások maximum 5-7 fajta gyógynövényt tartalmazhatnak.
Ügyelni kell a közben szedett gyógyszerek indikációs jellegére is, mert ha valaki például véralvadásgátló gyógyszert szed, akkor nem ajánlatos, pl. kamillateát (kumarint, véralvadásgátlót tartalmaz), vagy nyugtató, alvást segítő -altató tabletták mellé, pl. macskagyökér teát inni.
Interakciós hatások
Vérzést fokozó tulajdonsággal rendelkeznek a következő gyógynövények, melyek interakcióba léphetnek a véralvadásgátló gyógyszerekkel is:
- gingko biloba,
- angelika,
- fokhagyma,
- ginszeng (amely a C-vitaminnal csökkentik egymás hatását is),
- gyömbér és az
- orbáncfű.
- - Az aranypecsétfű interakcióba léphet a vizelethajtókkal és vérnyomáscsökkentőkkel.
- - A kasvirág (Echinacea) szintetikus hormonokkal és májkárosító gyógyszerekkel.
- - Az édesgyökér kapcsolódhat a vérnyomáscsökkentőkkel és fokozhatják a szteroidok hatását.
- - A ginszeng interakcióba léphet a véralvadásgátlókkal, stimulánsokkal, vérnyomáscsökkentő és a szívritmuszavar elleni gyógyszerekkel, egyes antidepresszánsokkal, valamint fokozhatják a szteroidok és az ösztrogén hatását.
- - A kava-kava fokozhatja a nyugtatók és izomlazítók, valamint az érzéstelenítők és antidepresszánsok hatását.
- - Az orbáncfű fokozhatja az antidepresszánsok hatékonyságát.
- - A macskagyökér (valeriana) pedig a nyugtatók hatását fokozhatja.
Nö