Kertészet/Bagolylepkék/Közepes tavaszi-fésűsbagoly

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
A lap mérete: 2174 bájt

Közepes tavaszi-fésűsbagoly


Közepes tavaszi-fésűsbagoly
A közepes tavaszi-fésűsbagoly (Orthosia cerasi) a rovarok (Insecta) osztályának a lepkék (Lepidoptera) rendjéhez, ezen belül a bagolylepkefélék (Noctuidae) családjához tartozó faj.
Európában, Törökországban, Izraelben, Kaukázusban és Kelet-Szibériában elterjedt, bokrok, sövények és erdők szélein, mocsarakban, kertekben és parkokban.
lepke: szárny-fesztávolsága: 34-40 mm. Az első szárnyak színe nagyon változó, a világos bézstől a barnás-vörösesbarnáig és a fahéj színűig terjedhet. A mintázat általában azonos: nagy, gyűrű és a vese folt és fényes, belső gyakran sötétebb körű hullámos vonal. A belső és a külső keresztirányú vonal többnyire fekete. A hátsó szárnyai szürkésbarnák.
hernyó: 40 milliméter hosszú, sárgás-zöld, az egész teste apró, sárga pontokkal
nemzedék: egy nemzedéke van egy évben, május-június hónapokban rajzik (a Brit-szigeteken márciusban és áprilisban). A lárva a földön gubózik be, a báb telel át.
hernyók tápnövényei: különböző fák és cserjék, mint a nyárfa (Populus tremula), a fűz (Salix caprea), az európai bükk (Fagus sylvatica), a tölgy (Quercus robur), a fekete bodza (Sambucus nigra)
A Wikimédia Commons tartalmaz Közepes tavaszi-fésűsbagoly témájú médiaállományokat.

Forrás: Közepes tavaszi-fésűsbagoly

Homonnay Ferenc, Szentesi Árpád, Bürgés György:A növényvédelmi állattan kézikönyve Akadémiai Kiadó (Budapest), 1993. ISBN:963-05-5740-1 , A magyarországi molylepkék gyakorlati albuma], Növényvédelem 2005 különszám, Budapest: Agroinform. ISSN 0133-0839., Brian Hargreaves, Michael Chinery: Lepkék. Fürkész könyvek. Gondolat Kiadó, Budapest, 1987. ISSN 0237-4935


Kertészet Növényvédők Tünethatározó Növénybetegségek Rovarok Kártevők Szexferomon csapdák Munkanaptár Permetezési javaslat Permetezési napló Permetlé töménysége