Kertészet/Kártevők/Zöld bogyómászó poloska
Zöld bogyómászó poloska

A zöld bogyómászó-poloska (Palomena prasina) a w:rovarok (Insecta) osztályának a félfedelesszárnyúak (Hemiptera) rendjéhez, a poloskák (Heteroptera) alrendjéhez, ezen belül a w:címerespoloska-alkatúak (Pentatomomorpha) alrendágához és a w:címeres poloskák (Pentatomidae) családjához tartozó w:faj.
Elterjedése[szerkesztés]
A zöld bogyómászó-poloska w:Európa középső és déli részein honos, Anglia északi területén, valamint Skandináviában és w:Finnországban hiányzik. w:Közép-Európa déli részén nem ritka, a w:Földközi-tenger környékén gyakori.
Megjelenése[szerkesztés]
A zöld bogyómászó-poloska 1-1,4 w:centiméter hosszú, nagy termetű, élénkzöld színű poloska. Feje lapos, egész teste egyszínű, nem összenyomott, kerülete tompa, szipókája nagyon érzékeny. A zöld bogyómászó-poloska ősszel barna, de áttelelés után, tavasszal zölddé színeződik. A következő nemzedék, amely az ötödik w:vedlés után válik kifejlett rovarrá, ugyancsak zöld színű, később azonban vörös színanyagok is beépülnek testükbe. Az előhát oldalszegélye elöl enyhén homorú. A második és harmadik csápíze körülbelül azonos hosszúságú. Az állat veszély esetén bűzmirigyeiből maró szagú folyadékot választ ki, amely érzékeny bőrű embereknél allergiás reakciókat idéz elő.

Életmódja[szerkesztés]
A zöld bogyómászó-poloska w:rétek, út- és erdőszélek lakója, de kertekben is megtalálható. Cserjéken, lomblevelű fákon és ernyősvirágzatú w:növényeken él. A rovar különböző növények nedveit szívogatja.
Szaporodása[szerkesztés]
A peterakás és az ivadékgondozás módja a többi címeres poloskáéval megegyező.
Hasonló fajok[szerkesztés]
A w:Palomena viridissima előháta kissé domborúan hajlott. A második csápíze csaknem kétszer olyan hosszú, mint a harmadik.
A w:zöld borókapoloska (Pitedia juniperina) pajzsának csúcsa és az előhát sárgás színű.
Forrás:
Magyar Wikipédia:, Zöld bogyómászó poloska, 2011. március 1., 06:31 (CET)