Gomba/Gyógygombák/Ganoderma gyógygomba

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.


Gombák

Ganoderma gyógygomba


Óriás lakkostapló
Sötét lakkostapló
!Medve kenyér
Ganoderma gyógygomba
(Ganoderma, Syn: )
Más neve(i): pecsétviaszgomba

A pecsétviaszgomba a Ganoderma nemzetség egy komplex, szűk rokonságához tartozik, melyeket részben a táptalajválasztás különböztet meg egymástól és rendszertani besorolásuk nem egyértelmű.

Európában ehhez a nemzetséghez a következő fajok tartoznak:

- Óriás lakkostapló (Ganoderma resinaceum),
- Sötét lakkostapló (Ganoderma carnosum)
- Deres tapló (Ganoderma applanatum) és a
- Rézvörös lakkostapló (Ganoderma cupreolaccatum) valamint a
- Vörösfenyő lakkostapló (Ganoderma valesiacum) (vörösfenyőkön előforduló faj az Alpokból és a Kárpátokból).

Európán kívüli fajai a hemlokfenyőn növő (Ganoderma tsugae), a (Ganoderma oregonese), illetve a Kelet–Ázsiából származó Kínai hernyógomba (Cordyceps sinensis) és a Japán hernyógomba (Ganoderma japonicum).

A vadon növő Ganoderma nagyon ritka és nehéz begyűjteni, ezért a gomba hatóanyag-tartalma általában nem optimális, hatása nehezen kiszámítható. 1970-ben a Kiotói Egyetem Élelmiszertudományi Kutatóintézetének technikusa, Dr. Yukio Naoi sikeresen alkalmazta a spóraszétválasztó termesztési módszert a Ganoderma termesztésére. A módszert 1975-ben vezették be Ázsiában, és mára széles körben elterjedt.
A pecsétviaszgombát természetközeli (rönkös) és intenzív (zsákos) módszerrel is lehet termeszteni, ugyanakkor a két módszer eltérő termésidőt eredményez. Egy élő rönköt nehezebben szőnek át a gombafonalak (hifák), hogy azokból micélium, majd termőtest képződhessen. Rönkös termesztés esetén a lombos keményfákat döntés után 15–20 napig fektetik, majd rövid rönkökre vágják, és a vágásfelületen oltják be. Az átszövetési idő 2–3 hónap. A rönköket a földbe süllyesztik. Az első termőtestek legkorábban a beoltást követő 6 hónap múlva jelennek meg. Az így beoltott rönkök 4–5 évig is teremnek.
Zsákos termesztésnél enyhén (10–15%) dúsított keményfa-fűrészport használnak, 5%-os korpadúsítással, amelyet zacskókba töltenek. Az átszövetéshez 25–30 °C és kb. három hét szükséges. Az első gombakezdemények a 30–40. napon jelennek meg, a zacskók száját az 50. napon nyitják ki. A termőtestek fejlődéshez szobahőmérséklet, 100–200 lux fény, 90–95%-os relatív páratartalom és akár 60 nap szükséges. Ázsiában a fűrészport legalább 70% nedvességtartalmú 10–20% durva gabonakorpával, 1–2% kalcium-karbonáttal és gyakran 1% körüli szacharózzal dúsítják.
A pecsétviaszgomba étkezési jelentősége nem kérdéses, azonban fakártevőként jelentéktelen. Kelet–Ázsiában gyógyszerként alkalmazzák. A gyógyászati alkalmazások célja az immunrendszer és a máj erősítése és az anyagcsere-folyamatok felgyorsítása. Ezekre azonban bizonyítékok nincsenek. Mint ahogyan minden gyógynövényben a biológiai anyag koncentrációja ingadozhat. Ehhez járulhat hozzá a más, közeli rokonságban élő fajokkal való keveredés, mely a G. lucidum hatékonyságát befolyásolhatja. A gombaspórákat is felhasználják.
A gyógyászatban erősítőszerként és gyógyszerként való gyakori felhasználásán alapszik az, hogy a pecsétviaszgombát kultúrnövényként is termesztik. A kínai elnevezés – Ling Zhi – „szellemnövényt” jelent, egyéb kínai nevei is használatban vannak: „a halhatatlanság gombája”, „tízezer éves gomba” és a „spirituális erő gyógynövénye”. Kínában úgy is tekintenek rá, mint a „gyógynövények királyára” és a hagyományos kínai orvoslásban gyógygombaként alkalmazzák. Ott a ginzenggel (Panax ginseng) egyenértékű. A gomba Kínában feltehetőleg már évezredek óta erősítőszerként használatos.
Az utóbbi 20 évben rengeteg új tudományos közlemény jelent meg a ganoderma gyógyító hatásáról, többek között igazolttá vált a szív- és érrendszerre kifejtett kedvező hatása, az idegrendszeri nyugtató hatása, immunrendszer támogató valamint gyulladáscsökkentő hatása is. Napi rendszeres, kis mennyiségű (1-2 mokkáskanálnyi őrlemény) fogyasztása hozzájárul a szervezetünk vitaminokkal, ásványi anyagokkal, nyomelemekkel, aminosavakkal történő feltöltéséhez is.


Az immunrendszer erősítése a daganatos betegek kiegészítő terápiájának alapját képezi, hisz a daganatos betegeknél végzett vizsgálatok alapján kijelenthető, hogy szinte minden ilyen beteg vérében a természetes ölősejtek aktivitása nagyon alacsony, általában 30% alatti. Ha természetes anyagokkal meg tudjuk emelni a természetes ölősejtek számát, az immunrendszerünk sokkal hatékonyabban képes felvenni a harcot a betolakodó daganatos sejtekkel szemben.

A Ganoderma gomba egészségügyi hatásai

- gátolja a hisztamin felszabadulását (lefékezi az allergiás reakciókat),
- májvédő, vérnyomáscsökkentő (ACE inhibitor),
- lassítja a koleszterin szintézist (a magas koleszterinszintet csökkenti),
- gyulladáscsökkentő, vírusellenes (gátolja a vírus gyors szaporodását),
- antioxidáns, tumor ellenes, nyugtató, gombaölő, immun-moduláló (tumor- és vírusellenes).



Ellenjavallat: : Ez a szócikk kizárólag tájékoztatási célt szolgál, nem alkalmas betegségek kezelésére. - A gyógygombákat is tartalmazó étrend-kiegészítő készítmények alkalmasak lehetnek betegek kiegészítő terápiájára, de semmiképen sem helyettesítik a hagyományos orvosi terápiát.

Lásd még[szerkesztés]


Forrás: Ewald Gerhardt: Gombászok kézikönyve

Magyar Mikológiai Társaság gombanévjegyzék

Forrás: TERRA Alapítvány

A Wikimédia Commons tartalmaz Ganoderma gyógygomba témájú médiaállományokat.