Fájl:Szucsáki Ferenc halotti címere 1783.jpg

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.

Eredeti fájl(1 772 × 2 448 képpont, fájlméret: 796 KB, MIME-típus: image/jpeg)

Összefoglaló[szerkesztés]

Leírás

Szutsáki Ferenc (1713-1782) halotti címere, 1783. Teleki Téka, Marosvásárhely

Forrás

Vajda György: A magyar kultúra napján megtekinthető a Teleki Tékában található legrégibb halotti címer (Népújság, 2019-01-17)

Csütö rtökön délelőtt a marosvásárhelyi Teleki Tékában Lázok Klára intézményvezető bemutatta azt a selyemből készült halotti címert, amelyet közadakozásból restauráltak. A címert nyilvánosan január 22-én 13 órától, a magyar kultúra napján láthatják az adományozók és az érdeklődők.

Tavaly június elsején hirdette meg a Téka a „Fizess egy öltésért!” jelmondatú adománygyűjtő kampányt, amelynek célja az intézmény gyűjteményében levő 31 selyem halotti címer egyikének a restaurálása volt. A Téka állományában található halotti címerek 1783 és 1916 között készültek. A legrégebbi és egyben legszebb darab az erdőcsinádi származású hadnagy, később tordai főbíró Szucsáki Ferenc halotti címere 1783-ból. Szucsáki Ferenc Erdőcsinád mellett Marosjárához is kötődik, hiszen ő adományozta a járai templom szószékkoronáját. 1777-től a marosvásárhelyi Református Kollégium főgondnoka volt.


Fotó: Vajda György


Az igazgatónő kifejtette, az adományozást nemcsak pénzgyűjtés céljából hirdették meg, hiszen ezáltal szeretnék a marosvásárhelyieket közelebb hozni a könyvtárhoz. Pozitív ez irányú tapasztalatuk van, hiszen néhány évvel ezelőtt a bejárati kapu fölött álló bagoly felújítására meghirdették a „Fizess egy sört a bagolynak!” akciót, amelyre nagyon sokan jelentkeztek.

A címerrestaurálásra is több pénz folyt be, mint amire számítottak, annak ellenére, hogy egy öltésért mindössze 10 lejt kellett adni. Volt olyan is, aki jóval többet adományozott, de idős kisnyugdíjasok is szívesen adtak 50 lejt a nyugdíjukból. Nagyon sokan névtelenül járultak hozzá a restauráláshoz, és elsősorban nekik szeretnék megköszönni a hozzájárulást a magyar kultúra napján. Mivel a Teleki Téka csak könyvek restaurálásával foglalkozik, a selyemtárgyat a szebeni Brukenthal múzeum szakértőjének, Iulia Teodorescunak küldték el a nyáron, és néhány napja kapták vissza, hiszen elég hosszas volt az eljárás. Az igazgatónő elmondta, Szucsáki Ferenc címere volt a könyvtár legmegrongálódottabb címere is egyben. A restaurálása magába foglalta az elsődleges tisztító eljárást, a selyemanyag konzerválását és restaurálását, a címerkép tisztítását és restaurálását.

Különlegesen szép és ritka ez a Szucsáki-címer, ezért gondoltak arra, hogy ne csak egyszerűen megpályázzák a helyrehozásához szükséges összeget, hanem adják meg mindenkinek a lehetőséget, hogy részese lehessen a munkának, ezáltal öltve szorosabbra a múlthoz fűződő szálakat – részletezte az igazgatónő. Hozzátette, egy másik címert is elküldtek Szebenbe, így a Tékát szerető, támogató marosvásárhelyieknek köszönhetően egy újabb értékes tárgyat sikerül konzerválni a jövőnek. [1]

Dátum


Szerző


Engedély


Licenc[szerkesztés]

Fájltörténet

Kattints egy időpontra, hogy a fájl akkori állapotát láthasd.

Dátum/időBélyegképFelbontásFeltöltőMegjegyzés
aktuális2023. december 16., 14:37Bélyegkép a 2023. december 16., 14:37-kori változatról1 772 × 2 448 (796 KB)Szegedi László (vitalap | szerkesztései){{Összegzés | Leírás = Szutsáki Ferenc (1713-1782) halotti címere, 1783. Teleki Téka, Marosvásárhely | Forrás = Vajda György: A magyar kultúra napján megtekinthető a Teleki Tékában található legrégibb halotti címer (Népújság, 2019-01-17) Csütö rtökön délelőtt a marosvásárhelyi Teleki Tékában Lázok Klára intézményvezető bemutatta azt a selyemből készült halotti címert, amelyet közadakozásból restauráltak. A címert nyilvánosan január 22-én 13 órától, a magyar kultúra napján láthatják a…

Az alábbi lap használja ezt a fájlt:

Metaadatok