Fájl:Sirokay László sírköve 1487.png

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.

Eredeti fájl(1 344 × 2 466 képpont, fájlméret: 6,39 MB, MIME-típus: image/png)

Összefoglaló[szerkesztés]

Sirokay László sírköve 1487, 404. l.

A sírkő feliratos keretének (czímertanilag) jobb alsó sarkát egy renaissance, de alakjában még a tárcsára emlékeztető czímerpajzs takarja. — Benne a czímerkép: liliomos koronából növekvő sas, jobb oldalt fordított csőrében gyűrű tart.

E czímerkép — a heraldikának ezen már hanyatlásnak indúlt korszakából, elég szerencsés kivitelű. — A sas, alakításánál (Darstellung) e korban, már kezdi veszteni testének, a heraldika virágzó korszakában dívott merev, egyenes tartását, feje laposabb lesz, tátott szájából hosszú nyelv nyúlik ki, nyaka elvékonyúl, meggörbül s szárnytollai kerek küllők módjára terjeszkednek ki kétoldalt. — A hanyatlásnak ezen jelei sírkövünk pajzsalakjánál — kivéve talán az ellapult fejet — nem mutatkoznak, a nyak erőteljes és egyenes, a nyak és testtollak stylizáltak, a szárnytollak — híven a virágzó heraldika modorához — lecsüngők s egyedüli hibául azok kissé naturalistikus, tömött alakítása róható fel.

E czímer az Aba nemzetségből származó, kihalt, Sirokay családé. Hogy miként hagyták el a nemzetség Sáros vármegyébe költözött ágazatai az ősi czímer pólyáit s osztásait? S mikép vették fel ezek czímerpajzsukba az ősi czímer sisakdíszét, a csőrükben koszorút tartó sast? Ezekről más helyen bővebben szólottunk,2 [2 Turul, 1887. III. füz. Gagyi L. sírköve.] itt csupán annyit jegyzünk meg, hogy a sírkő czímerpajzsa liliomos koronából növekvő sast mutat,3 [3 Ugyanezt látjuk Somosi Pál zempléni alispán 1377. évi pecsétjén is. Gr. Sztáray oklevéltár 1. 440. l.] holott e sárosmegyei Aba-családok czímerpajzsában a sas a (gyakran dombra illesztett) liliomos koronán áll. — Ez eltérés — különösen az élő heraldika korában — a mily gyakori, épen oly lényegtelen. — Feltűnőbb az, hogy a koszorú az ősi sisakdísz sasának csőrében, idők multával gyűrűvé változott.

A Sirokay családnév eredete az 1330-ik évre vihető vissza, midőn az Aba nemzetségből származó Péter comes és hat fia elcseréli Drugeth Vilmos nádorral Szaláncz várát és tartozékait: Pertolalt, Hedrychfalva, Iferich és Syrok a sárosvármegyei falvakért.* [* Wagner: Diplomatarium Sarosiense 331.] E hat fiú közül kettőnek maradékai a Syrokay nevet vették fel. — A család rövid életű volt, s mindkét ága, — az idősb, ötödik, az ifjabbb, negyedik izében, talán ugyanazon időben, a XV. század végső éveiben halt ki. — Sirokay László, a sírkövünkön ábrázolt alak neapoli püspök, az egri püspök suffraganeusa, családjának egyik végső ivadék a volt.

...

A czímer a püspök jobbján, lába mellé helyezve részben megszakítja a feliratot. A pajzs kora renaissance metszésű; benne ötágú nyilt koronából leeresztett szárnyakkal emelkedő jobbra tekintő sas félteste nő ki.

Csoma-Csergheö - Czobor Béla: Sirokay László sírköve. Archaeologiai Értesítő, 1888/5. 405-409.

[1]

Licenc[szerkesztés]

Fájltörténet

Kattints egy időpontra, hogy a fájl akkori állapotát láthasd.

Dátum/időBélyegképFelbontásFeltöltőMegjegyzés
aktuális2017. december 26., 17:04Bélyegkép a 2017. december 26., 17:04-kori változatról1 344 × 2 466 (6,39 MB)Szegedi László (vitalap | szerkesztései)Sirokay László sírköve 1487, 404. l. A sírkő feliratos keretének (czímertanilag) jobb alsó sarkát egy renaissance, de alakjában még a tárcsára emlékeztető czímerpajzs takarja. — Benne a czímerkép: liliomos koronából növekvő s…

Az alábbi lap használja ezt a fájlt:

Metaadatok