Fájl:Miskolc-Szentpéteri kapu címere, 2010.jpg

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.

Eredeti fájl(746 × 1 024 képpont, fájlméret: 70 KB, MIME-típus: image/jpeg)

Összefoglaló[szerkesztés]

Leírás

A Szentpéteri kapu címere, 2010

Forrás

Miskolc Blog[1]

Dátum


Szerző


Engedély


Miskolc városrészeinek címerei

Miskolc város közgyűlése 2009-ben határozatban döntött arról, hogy a címerrel rendelkező miskolci településrészi önkormányzatok címereinek heraldikai leírását elvégzi, és a címerrel még nem rendelkező településrészi önkormányzatok és Miskolc történelmi részei esetében a címereket kidolgozza. Az anyagok 2010-ben elkészültek, és az érintettek ugyanebben az évben Miskolc Város Napján ünnepélyes keretek között vehették át.[2]

A Szentpéteri kapu címere

A címer álló, kék színű, háromszögletű katonai pajzs, amelynek mezejében felül nyitott szárnyú, ezüst kapu található, alul pedig egy arany kulcs. A pajzstartó az egyik oldalon zöld tölgyfaág arany termésekkel, a másik oldalon zöld olajág ezüst termésekkel. A pajzs alatt egy szalagon a városrész neve.

A címer központi motívuma tehát egy kapu. Az út, amely ezen a kapun keresztül vezetett, a Sajó völgyének egyik legjelentősebb mezővárosával, Sajószentpéterrel kötötte össze Miskolcot, illetve azon keresztül a gömöri bányavidékkel és Északnyugat-Magyarországgal, ami felé a miskolci kereskedők tevékenysége is irányult. A címeren a kapu nyitva áll, mert Miskolc a „nyitott kapuk városa”. Sajószentpéter címere a mezőváros templomának védőszentjét, Szent Péter apostolt ábrázolja. Szent Péter apostolt az európai heraldikai hagyományban egy (vagy két) kulcs szimbolizálja, ez a kulcs motívumának a magyarázata.

Az – akkor még csak – tervezett címer leírása Miskolc Megyei Jogú Város közgyűlésének 2010. február 11-i jegyzőkönyvéből való. Ezen a közgyűlésen ismertették a terveket, és el is fogadták azokat. Az én fantáziámat viszont az izgatja, hogy kik készítenek címerterveket? Miskolc város önkormányzata kivel/kikkel készíttette el a hiányzó városrészi címereket? És a jegyzőkönyvben – vagy bárhol máshol, pl. a város honlapján – miért nem esik egy szó sem a tervek készítőiről? (A jegyzőkönyv „kutatómunkát végző szakértők”-ként hivatkozik rájuk.)

Licenc[szerkesztés]

Fájltörténet

Kattints egy időpontra, hogy a fájl akkori állapotát láthasd.

Dátum/időBélyegképFelbontásFeltöltőMegjegyzés
aktuális2018. július 29., 20:21Bélyegkép a 2018. július 29., 20:21-kori változatról746 × 1 024 (70 KB)Szegedi László (vitalap | szerkesztései){{Összegzés | Leírás = A Szentpéteri kapu címere, 2010 | Forrás = Miskolc Blog[http://miskolcblog.blogspot.com/2011/08/szentpeteri-kapu-cimere.html] | Dátum = | Helyszín = | Szerző = | Feltöltötte = | Engedély = | Változatok = }} A Szentpéteri kapu címere A címer álló, kék színű, háromszögletű katonai pajzs, amelynek mezejében felül nyitott szárnyú, ezüst kapu található, alul pedig egy arany kulcs. A pajzstartó az egyik oldalon zöld tölgyfaág arany termésekkel…

Az alábbi lap használja ezt a fájlt:

Metaadatok