Fájl:Magyar nemes testőr a XVIII. század végéről.jpg

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.

Eredeti fájl(770 × 970 képpont, fájlméret: 421 KB, MIME-típus: image/jpeg)

Összefoglaló[szerkesztés]

DKA-041245

Magyar nemes testőr a XVIII. század végéről : Képek a huszár-kiállításból / litográfus Bikkessy-Heinbucher József

Vasárnapi Ujság

Képaláírás: Magyar nemes testőr a XVIII. század végéről. Képek a huszár-kiállításból.

Ismertető szöveg: A húsvétkor megnyíló párisi világkiállításon a magyar történelmi osztály díszterme a huszárság múltjának van szentelve, a hol, mint azt már e lapokban is megírtuk, nemcsak a magyar huszárság történelmi fejlődése lesz bemutatva, hanem egyúttal az a leszármazás is, a mint a külföld különböző huszársága a miénkből kifejlődött és megalakúlt... Képeinket a magyar könnyű lovasság fejlődését feltüntető gazdag régi metszet- és másolati anyagból vettük, mely a huszárkiállítás anyagának a külföldön is biztosítani fogja a maradandó tudományos becset is. (Forrás: Vasárnapi Ujság, 1900. február 25.)


A Testőrség egy nemesi összetételű királyi intézmény, melyet Mária Terézia alapított 1760-ban, a legutolsó szabályazásákor is így fogalmazta meg kritériumait: "A testőrség katonai testület, amelybe fölvételét a magyar Szent Korona országaiból származó bármely főtiszt kérelmezheti, föltéve, hogy 45-ik életévén még nincs tul, hogy legalább 66 hüvelyk magasságú s jól tud lovagolni. Minthogy a testőrül alkalmazás magában véve már kitüntető megjutalmazása a kitűnő szolgálatnak: a testőrségnél az előmeneteli jog megszűnik. Tagjai azonban a hadseregben viselt rangjuknak megfelelő fizetésen felül külön fizetési pótlékot kapnak testőri szolgálatuk fejében. Azok a tisztek, akik a fölvételt bővebb és magasabb katonai kiképzés végett kívánják, négy évig maradnak a testőrségben. A testőrség, udvari szolgálatot és minden személyi ügyeket illetőleg, a király első udvarmestere alá rendeltetett. Ugyancsak 1868. pénzügyileg az a megállapodás történt, hogy az intézmény fenntartására az udvar bizonyos dotációt fizet, a napidíjakat a közös hadügyminisztérium fizeti, a fölszerelés, épület rendbentartása, rendkívüli kiadások stb. a gárda alapítványainak jövedelméből fedeztetnek. (...) A magyar királyi testőrség története, különös tekintettel irodalmi működésére a magyar király székvárosában van a helye, hol, a honvédelmi minisztérium alá rendelve, a király személyét a haza eszméjével hozza legbensőbb kapcsolatba: ez esetben, a hon védői védik egyúttal a király személyét." (Forrás: monarchista.blogspot.hu)

[1]


Licenc[szerkesztés]

Fájltörténet

Kattints egy időpontra, hogy a fájl akkori állapotát láthasd.

Dátum/időBélyegképFelbontásFeltöltőMegjegyzés
aktuális2014. április 6., 13:59Bélyegkép a 2014. április 6., 13:59-kori változatról770 × 970 (421 KB)Szegedi László (vitalap | szerkesztései)DKA-041245 Magyar nemes testőr a XVIII. század végéről : Képek a huszár-kiállításból / litográfus Bikkessy-Heinbucher József Vasárnapi Ujság Képaláírás: Magyar nemes testőr a XVIII. század végéről. Képek a huszár-kiállít…

Az alábbi lap használja ezt a fájlt: