Fájl:Magyar-török torna 1612-ből.png

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.

Eredeti fájl(2 373 × 1 152 képpont, fájlméret: 2,73 MB, MIME-típus: image/png)

Összefoglaló[szerkesztés]

Leírás

Magyar-török torna 1612-ből

Forrás

Szendrei János: A magyar viselet történeti fejlődése. Budapest, 1905. 114., 115.[1]

Dátum


Szerző


Engedély


Üvegserleg, beégetett zománczképpel, mely a XVII. század elején még szokásban volt, magyar lovastornát örökít meg s tekintettel művészi kivitelére, az ilyen díszüvegek akkori nagy drágaságára, és arra, hogy évszámmal is el van látva, nem lehetetlen, hogy e torna egyik jutalma épen e serleg volt. Két magyar lovas vitéz áll szemben két törökkel. Az első magyar vitéz, középen behasított prémszegélyű kék zacskós kucsmát, és dolmányszabású, bokáig érő lehajtott galléru kicsiny kézhajtókás hosszú sötétkék köpenyt, rendkívül nagy kerek tarajú sarkantyúval ellátott, hegyes orrú sárga csizmát, fegyverül az oldalán lógó aranyhímzésű virágokkal díszített tegezbe dugott kézíjjat és rézzel montírozott vágott végű hüvelylyel ellátott szablyát visel. Jobbjában a kivont szablyát villogtatja, melynek egyenes keresztvasa s madárcsőr alakú markolatgombja van. Kifent, vékony, fekete bajusza van. Paripája pej. Ellenfele az egyik török, díszes turbánt visel. Hosszú dolmánya panyokára van vetve s bosszú ujjai hátra lobognak, többi fölszerelése olyan, mint a magyar vitézé, csakhogy ez épen kézíjját használja. A paripa szürke és farát aranyos ló takaró takarja. A másik magyar vitéz épen úgy öltözött, mint az első, csakhogy fehér paripája van és kucsmájának zacskója piros posztóból készült. Szembe vágtat vele a másik török lovas, szintén szürke lovon. Ennek öltözete és szablyája is épen olyan, mint a magyar vitézé, csakhogy öltönye piros színű s fején vörös fez köré csavart sárga szövetű turbánt visel, melybe hátul tollbokréta van dugva. Bal karjára húzva félholddal és csillaggal díszített, aranyozott tárcsapaizsot visel, míg jobbjában lobogós kopját szegez előre. A kopja vége három élű, inkább lándzsaszerű és öt piros, kék és sárga szalag képezi a lobogót. A fecskefarkú lótakaró aranyozott. A törökök is csupán kifent, hegyes bajuszt viselnek. Fent az 1612. évszám. (86. kép).1 [1 Az Országos magyar iparművészeti múzeumban.]

A «Magyar műkincsek» I. kötetének 13-ik tábláján e serleg színnyomatban közölte lett, de épen a magyar huszárok nem látszanak rajta.

Licenc[szerkesztés]

Fájltörténet

Kattints egy időpontra, hogy a fájl akkori állapotát láthasd.

Dátum/időBélyegképFelbontásFeltöltőMegjegyzés
aktuális2018. június 2., 17:21Bélyegkép a 2018. június 2., 17:21-kori változatról2 373 × 1 152 (2,73 MB)Szegedi László (vitalap | szerkesztései){{Összegzés | Leírás = Magyar-török torna 1612-ből | Forrás = Szendrei János: A magyar viselet történeti fejlődése. Budapest, 1905. 114., 115.[http://real-eod.mtak.hu/5699/1/ForraskiadvanyokKezikonyvek_0645_Magyar_viselet_torteneti_fejlodese_205.pdf] | Dátum = | Helyszín = | Szerző = | Feltöltötte = | Engedély = | Változatok = }} '''Üvegserleg''', beégetett zománczképpel, mely a XVII. század elején még szokásban volt, magyar lovastornát örökít meg s tekintette…

Az alábbi lap használja ezt a fájlt:

Metaadatok