Fájl:Hunyadi János gyulafehérvári síremlékének domborművei.png

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.

Eredeti fájl(1 545 × 935 képpont, fájlméret: 2,93 MB, MIME-típus: image/png)

Összefoglaló[szerkesztés]

Leírás

Hunyadi János gyulafehérvári síremlékének domborművei

Forrás

Varjú Elemér: A GYULAFEHÉRVÁRI HUNYADI-EMLÉKEK. Archaeologiai Értesítő 1907. 12-33.[1]

Dátum


Szerző

(Magyarország műemlékei szerk. b. Forster Gyula Budapest, 1905. I. k. II. táblája után.)

Engedély


Ifjabb Hunyadi Jánosé mellett áll, a hagyomány által idősb Hunyadi Jánosénak mondott kőkoporsó. A koporsót különböző korú s anyagú darabokból rakták össze. Lábtól való véglapja fehér márvány kődarab, czifra, renaissance izlésü ornamentikával borítva. Meg van róla állapítva, hogy a két Kendi testvér, Ferencz és Antal síremlékéhez tartozott, így számításon kívül hagyhatjuk. A két oldallap vörös márványnak látszó mészkőből5 [5 Hogy a Hunyadi-emlékek anyaga nem, mint a laikus joggal hihetné, vörös márvány, hanem sajátságos patinát kapott magyarigeni mészkő, azt alább bőven tárgyalandó czikkében Möller István úr állapítja meg. E patina korán keletkezhetett; az emlékköveket Gromo olasz testőrkapitány már 1565-ben «finom márványból» valóknak nézte. (Archiv des Vereines für Siebenbürg. Landeskunde, 1857. 20. l.).] készült s kétségtelenül a középkorból eredő faragással van borítva. Az egyikén viaskodó magyar és török lovasok vannak kifaragva, a másikon hasonló vitézek, de más csoportosításban láthatók; itt a lovaiktól megfosztott törököket foglyok gyanánt viszik magukkal a magyarok. E domborművek felől sem térnek el a vélemények: valamennyi ismertető a XV. század derekáról valóknak tartja őket s mind Hunyadi János kormányzóval hozzák kapcsolatba; legtöbben a kormányzó kőkoporsójának oldallapjait látják a most is ilyenekül alkalmazott domborművekben.6 [6 E domborműveket illetőleg öt év előtti véleményem némiképen módosult. Előbb a kormányzó sírjától teljesen független, de azért egykorú emléktábláknak véltem őket; ma hajlandó vagyok hinni, hogy a kormányzó (igazi) sírkőlapja s ezen domborművek valaminő kapcsolatban voltak, talán együtt egy óriási kőkoporsó részei lehettek. Hogy mi indított erre a nézetváltoztatásra, jelen dolgozatom végén mondom el.]

...

Ám tegyük fel Möller úrral, hogy a tumbalapon fekvő alak öltözete «főbb vonásokban» az [állítólagos] átfaragás után is az volt, mint eredetileg s hasonlítsuk azt össze a domborművek nem pánczélos alakjainak ruhájával. Möller úr szerint a hasonlóságok ezek: «A szobrász az elől harczoló négy lovas-alakot dolmányban ábrázolta, a melyen épen olyan sűrű gombsor van, mint... a fedőkövön ábrázolt alak dolmányán ... és ... négy lovas alakra palástot is adott és gallért, épen úgy, mint a fedőkő alakjának.» Nos, ha csak ennyi a hasonlóság a nagy és kis alakok viselete közt, akkor bátran hallgathatott volna a dologról az ismertető úr. Ugyanis sem a sűrű gombsor, sem a palást, sem a gallér (ha t. i. az utóbbinak szabásától eltekintünk) nem korhatározó; derékig sűrűgombos dolmányt egész Európában hordtak már a XIV. században is s innen kezdve egész a XVII. századig, vagy még tovább is, a palástviselés meg épenséggel az ó-korig nyúlik vissza s divatja (bizonyos díszruháknál) máig tart.

Möller úr kedvéért magam is beleereszkedem egy kevéssé a domborművek s az állítólagos Hunyadi-sírszobor alakjain látható ruházat összevetésébe. A nagy alakon rövid, alig derékon alúl érő dolmány van; ilyet a domborművek apró figuráin nem látunk, de nem is láthatunk. Az előbbi e dolmány felett az alsó lábszár közepéig érő köntöst visel, a mely derékig szúk, szorosan testhez álló, azon alúl bő, a minőt a magyarság ős idők óta egész a XVIII. század végéig folyvást viselt.* [* E határidőt akár a jelenkorig kiterjeszthetnők; ev. református papjaink hosszúra szabott attilája, a zsinórzást leszámítva, ugyanez a ruhadarab.] Ilyen van a domborműveknek összes pánczéltalan alakjain, de ilyet visel Apaj bán is 1239-ből való lovaspecsétjére vésett képmásán s ugyanilyenbe van öltözve Nagy Lajos király a Képes Krónika czímlapjának miniált kezdőképén, ez utóbbi helyen még a sűrű gombsor sem hiányzik a XIX. századi attilára is erősen hasonlító öltönyről. E ruhadarab tehát sem a kornak, sem a tumba részei összetartozandóságának megállapításánál nem játszhatik szerepet. E felett a pseudo-Hunyadi egyszerű szabású palástot hord, a melynek kettős, lehajtott prémes és magasan felálló szövetgallérja van. Ez végre igazán jellemző részlet. Csakhogy, ez a gallérszabás emlékeinken csak igen későn, a XVI. század második felében jelenik meg. Valószínűleg Németország felől jutott el hozzánk; ezt részben azért is jogunk van hinni, mert őseinket legelőször német festők s rajzolók kezdik ilyen gallérú, de egyébként magyaros szabású palástokban és subákban ábrázolni. A legkorábbi efajta viseletképek Bonfinius krónikája 1545-ben megjelent német kiadásában láttak napvilágot. Ez időben hazai ábrázolásainkon (viseletképes czímerek, sírkövek, stb.) ez a gallér még nem fordul elő; talán az első hitelt érdemlő kép, a melyre joggal hivatkozhatunk, a Theököly Sebestyén 1572-ik évi czímeres nemes levelén látható pajzstartó vitéz. Magyarországon még ekkor alig lehetett tíz évesnél idősebb ez a divat.

Nézzük most a domborműveket. Ha azokon is ott van a felálló magas gallér, akkor sutba dobhatjuk vagy eddigi műtörténeti ismereteinket, vagy mindazt, a mit a viseletről sok idő és sok ember munkájával felderíteni sikerült. És mit kell látnunk? Azt, hogy a domborművek egyetlen alakján sincsen palást, annál kevésbé felálló gallér! Hanem igen is van az egyik dombormű négy pánczéltalan lovassán valami más, a mit viszont az ál-Hunyadi szobrán hiába keresnénk s ez a köntös fölé a nyakra kapcsolt vagy varrott lehajtott gallérú csuklya1 (caputium, capuchon, néha cape vagy épen chaperon, németesen schaperon, gugel)2 [1 Hangsúlyozom, hogy csak az egyik dombormű alakjain. A csatajelenetet ábrázoló kövön a könnyű lovasok csupán rövidebb dolmányt viselnek; csuklyákat csak a másik ábrázoláson látunk, a hol menetelve, tehát mintegy utazás közben mutatja be a szobrász az előbbi képen szerepelt alakokat. 2 Kitűnő czikkek találhatók róla Viollet Le Duc-nél és Du Cange glossariumában.] a középkor legjellemzőbb ruhadarabja, a mely külföldön századokon át időnként talán nálunk is, helyettesítette a kalapot (innen (?) gallérsüveg) s különösen úton, táborozásban nélkülözhetetlen volt. Persze a Mátyás kora utáni időkben hiába keresnénk rá példát; élőbbről azonban van rá ábrázolásunk nem egy.3 [3 Példáúl a Képes Krónikában, vagy Szent Simeon koporsóján.] Teljesség okáért megjegyzem még, hogy vitézeink a csuklyát leeresztve viselik, hosszan lelógó vége szokás szerint övükbe van szúrva; fejüket sisak fedte, a mint az az egyetlen épségben maradt lovagon még látható.

Tegyük még hozzá az elmondottakhoz, hogy az állítólagos Hunyadi-képmáson olyan lapos lengyel-süveg van, a minőt az Izabella ideje előtt Erdélyben sem, a Királyhágón innen pedig legfeljebb 1580 óta kereshetünk, hogy az alak haja kurtára van nyirva, a mi Hunyadi korában lovagnál megalázó, sőt gyalázatos lett volna, hogy elől a süvege alól kilógó hajfürtje, boncsoka van, a mit csak a török hozott nálunk divatba, jóval Buda elfoglalása után, hogy szakállt s bajuszt visel, a mi a XV. század derekán főrendű, udvari embernél képtelenség lenne és hogy kezében gömbösfejű buzogányt tart, a mire középkori sírkövön nincs példa. Kell-e még több ahhoz, hogy bizalmatlanok legyünk minden vélemény iránt, mely ennek az emléknek [a régebben Hunyadi Jánosnak tulajdonított, rövid lábú, gyenge faragású sírkövet] középkori voltát vitatja!

...

Azt hiszem, tökéletesen elég ennyi a Möller úr állításainak megdöntésére. Összegezve a fentieket, kimondhatjuk, 1. hogy a két vitás Hunyadi-emlék nincs átfaragva; 2. egyik, a hagyomány által Hunyadi Lászlóénak mondott, a czímerek alapján a kormányzóénak bizonyult, a XV. századnak, a másik [a rövid lábú], a melynek sírszobra ismeretlen emberé, a XVI. századnak eredeti, jellegzetes alkotása.

...

A mesterjegyet, a mely az ál-Hunyadi-emlék [a rövid lábú] alsó végén, az alak lábfejei közé van bevésve, minden ismertető megemlítette, de megfejtésére senki sem vállalkozott. Veress úré az érdem, hogy egykori tulajdonosát, dr. Posta Béla útmutatása nyomán, megállapította. E szerint a mesterjegy ugyanaz, a melyet az 1579 márczius 29-én elhunyt kolozsvári kőfaragó, Seres János használt, a mely a nevezett mesternek a kolozsvári belfarkas-utczai ev. ref. templomban levő sírkövén is ki van faragva. Veress úr több érdekes dolgot közöl a mesterről, a kinek «ifjúkori művét» ismeri fel a gyulafehérvári emlékkőben, csak a legfontosabbról feledkezik el: sírfeliratát nem idézi. Pedig e sírirat az irodalomban régóta ismeretes* [* Közölte gr. Eszterházy János az Archaeologiai Közlemények III. folyama 5. lapján. Sajnos, a kövön levő mesterjegy oly rossz, a felismerhetetlenségig eltorzított ábrácskában van bemutatva, hogy ennek alapján azt a gyulafehérvári kövön levővel azonosítani nem lehetett] s ennek segélyével megállapítható a Seres János életkora. Nem levén feladatom e helyen az érdekes emlékkel foglalkozni, csak az elhúnyt korát illető részt közlöm. A feliratnak erre vonatkozó része — sajnos — csonka, belőle csupán ennyit ad a közlő: .... ANNIS LVSTRA NOVEM SUPERAVERAT.

Ez ugyan pontos évszámot nem ad, mert nem mondja meg, hány évvel haladta meg a kilencz lustrumot a mester, de annyi bizonyos belőle, hogy 9x5+1=46 évnél nem volt fiatalabb s 9x5+4=49 évnél semmi esetre sem volt öregebb halála idején. E szerint 1551-ben 17 és 21 év közt lehetett; ilyen korú ifjú legényekre pedig, a mint ma nem bíznák p. o. Andrássy Gyula szobrának elkészítését, 1551-ben sem bízták volna Hunyadi János emlékét. Mondani sem kell, hogy ez időben 21 éves korú ember még semmikép sem nevezhette magát mesternek s ennek következtében mesterjegyet sem használhatott.

...

Úgy hiszem, hogy ezek után a Hunyadi-emlékek vitáját — legalább a magam részéről — joggal lezárhatom. A mit a vitában szereplő két sírkőlapról évekkel ezelőtt megállapítottam, olyan bizonyítékokon alapúlt, a melyeket megingatni többé alig lesz lehetséges. A mi még felderítetlen, hogy t. i. kit illet a Hunyadi Jánosénak tartott XVI. századi kő, az a kérdés lényegét már nem érinti. A Magyarország Müemlékei-ben elmondottakhoz ezúttal még csak egyet akarok hozzáfűzni, a mivel — nem a fökérdéseket illetőleg — egy ott nyilvánított véleményemet kívánom módosítani.

Czikkemben a Hunyadi Jánosra vonatkozó két domborműről azt írtam volt, hogy azok, bár «nem származnak elsőrendű művész kezéből, fölötte állanak a . . . kormányzó emlékének.» E nézetem azóta megváltozott.

Gondosabb és sokszori vizsgálat alapján hajlandó vagyok a Hunyadi János (valódi) sírkőlapját s az ál Hunyadi-sírkő alá rakott két domborművet nemcsak ugyanazon kor, hanem ugyanazon kéz munkájának is tartani. Kétféle érvem van rá: egyik csekélyebb értékű, a másik majdnem döntő. Az első a pánczél azonossága; a karélyosan tagolt mellvért, a lemezekből álló csatakötény (a lovasoknál természetszerűleg kevesebb lemezzel, mint a gyalogosan ábrázolt kormányzónál) s a lábvertek, főleg a térdvasak tökéletesen egyformák. Ez azonban egykorú emlékeknél keveset nyom a latban. Jóval feltűnőbb a faragási technika egyezése. Úgy a domborműveket, mint a Hunyadi János sírkőlapját a vonalaknak bizonyos lágysága, éles redők és ránczok hiánya jellemzik. Vessük össze a két angyal idomait, főleg ruházatuknak ábrázolását a fogoly törökök csoportjában elől látható három alakéval. A rövidre szabott nyak, a hosszú ruha leomló redőinek egyforma kezelése ugyanarra a vésőre vall. S e véső gazdája nem sorozható a nálunk megszokott XV. századi sablonos munkák készítői közé, miután van benne bizonyos fokig természetességre való törekvés. A hogy a kormányzó alakját megfaragja, nagyjából megfelel a kor ízlésének, a kifejlett gótikának. Részleteiben eltér tőle; az alak vállasabb s teltebb testű, s egyben karcsúbb, mint a minőket a XV. század második feléből szép számmal maradt alakos sírköveinken látunk; tartása nem olyan merev, mint a hogy a közszokás kívánta, a lábak elhelyezése a guggoló oroszlán hajlásához alkalmazkodik, egyszóval az egész más iskolára vall, mint az ország északi s nyugati feléből ismeretes szobrászati emlékeink. Ugyanez áll a domborműves lapokra is. Mindebből azt következtetem, hogy Hunyadi János síremlékének készítője magyar művész, a kinek munkája egészen jól beleilleszthető a ma még csak kis számban ismert, tiszta magyar eredetű művészeti termékek azon nevezetes csoportjába, a melyeket, legyenek bár szobrászati vagy festészeti emlékek, már a XIV. század vége óta a kort meghaladó természetesség jellemez.

Licenc[szerkesztés]

Fájltörténet

Kattints egy időpontra, hogy a fájl akkori állapotát láthasd.

Dátum/időBélyegképFelbontásFeltöltőMegjegyzés
aktuális2018. április 4., 11:24Bélyegkép a 2018. április 4., 11:24-kori változatról1 545 × 935 (2,93 MB)Szegedi László (vitalap | szerkesztései){{Összegzés | Leírás = Hunyadi János gyulafehérvári síremlékének domborművei | Forrás = Varjú Elemér: A GYULAFEHÉRVÁRI HUNYADI-EMLÉKEK. Archaeologiai Értesítő 1907. 12-33.[http://real-j.mtak.hu/334/1/ARCHERT_1907_uf_027.pdf] | Dátum = | Helyszín = | Szerző = (Magyarország műemlékei szerk. b. Forster Gyula Budapest, 1905. I. k. II. táblája után.) | Feltöltötte = | Engedély = | Változatok = }} Ifjabb Hunyadi Jánosé mellett áll, a hagyomány által idősb Hunyadi Jáno…

Az alábbi lap használja ezt a fájlt:

Metaadatok