Fájl:Gyűrű, Kád-Kishegy, 10-11. sz.png

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.

Gyűrű,_Kád-Kishegy,_10-11._sz.png(277 × 178 képpont, fájlméret: 76 KB, MIME-típus: image/png)

Összefoglaló[szerkesztés]

3. kép. Kád-Kishegy. 8. sír. 1:1 .

A balassagyarmati Palóc Múzeum 1952 november 30-án értesült arról, hogy Nógrádkövesden a Kőbánya Vállalat vasúti rakodója mellett emelkedő dombon, egy víztároló medence építése során sírokra akadtak. A leletmentés azonnal megindult és a földmunkák megkívánta szükségnek megfelelően az 1953. évben több alkalommal folytatódott.

...

A domb csúcsán a földmunkák megindulásakor honfoglaláskori magyar sírokat bolygattak meg, illetve pusztítottak el. Ugyanitt, valamint a domb oldalában más különböző korú leletek is napvilágot láttak.

...

A fent ismertetett néhány sír és lelet önmagában, hacsak magukat a tárgyakat tekintjük, vajmi kevéssé fontos. Településtörténeti vonatkozásban azonban a jelentőségük azonnal megnövekszik, mihelyt azokat a környezetükből nem kiragadva vizsgáljuk. Ehhez viszont szükséges, hogy röviden áttekintsük a nógrádi dombvidék hasonló korú leleteit. Minthogy azonban Nógrádkövesd a megye déli szélén fekszik és a nógrádi tájjelleg a megyehatáron túl, a Galga völgyének felső szakaszára is kiterjed, vizsgálatainkba bele kell vonnunk ennek a vidéknek a megfelelő korú leleteit is. E területről Nógrádkövesden (a térképen — 2. képi ) kívül az alábbi lelőhelyeket sorolhatjuk fel:

...

Rád—Kishegy. (9) Temető. Nagyobb kiterjedésű lelet, mert már több alkalommal kerültek elő innen leletek. Első ízben Márton Lajos gyűjtött e be egy sír anyagát a MNM részére.

...

A temető veszélyeztetettsége miatt október 19—24. napokon leletmentő ásatást hajtottam végre. Ez alkalommal az alábbi sírokat sikerült feltárnom:

...

8. sír. Mé: 40 cm. A sírgödör két vége a közepénél kevésbé mélyre volt kiásva. Hanyatt fekvő, nyújtott csontváz; eke által már részben bolygatott, hiányzott a koponyája az állcsonttal, valamint a lábcsontok is csak részben voltak az eredeti helyükön. A karok nyújtottan a test mellett feküdtek. H (koponya nélkül): 118 cm. Tá: ÉNy-D K (312-132°). Melléklete:

A jobb kéz újjperecei mellett (amelyek az eredeti helyükről eltolódva a jobb combcsont felső belső oldalán voltak), fejes bronz (?) gyűrű. A fején hatszirmú virágra emlékeztető minta látható. Átm: 2 cm, fejének átm: 1,3 cm (3. kép).

Patay Pál: ADATOK A NÓGRÁDI DOMBVIDÉK X-XI. SZÁZADI TELEPÜLÉSTÖRTÉNETÉHEZ. Archaeologiai Értesítő. 1957. 58-65.[1]

Licenc[szerkesztés]

Fájltörténet

Kattints egy időpontra, hogy a fájl akkori állapotát láthasd.

Dátum/időBélyegképFelbontásFeltöltőMegjegyzés
aktuális2018. január 13., 11:20Bélyegkép a 2018. január 13., 11:20-kori változatról277 × 178 (76 KB)Szegedi László (vitalap | szerkesztései)3. kép. Kád-Kishegy. 8. sír. 1:1 . A balassagyarmati Palóc Múzeum 1952 november 30-án értesült arról, hogy Nógrádkövesden a Kőbánya Vállalat vasúti rakodója mellett emelkedő dombon, egy víztároló medence építése során sírokra…

Az alábbi lap használja ezt a fájlt:

Metaadatok