Fájl:Coa Hungary Family Ghillányi.svg

Az oldal más nyelven nem érhető el.
A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.

Eredeti fájl(SVG fájl, névlegesen 462 × 610 képpont, fájlméret: 5 MB)

Ez a fájl a Wikimédia Commons megosztott tárhelyről származik, és más projektek is használhatják. A fájl ottani leírólapjának másolata alább látható.

Összefoglaló

Címer:
InfoField
Ghillányi family
Címerleírás
InfoField
Magyar: A Ghillányi család címere (Lázi és berniczei báró)

A család a 17. század végére rendkívüli módon elterjedt az akkori Észak-Magyarországon, Trencsén vármegye felső részén és Liptóban. A családtagok különféle alakban írták a nevüket (Ghyllany, Ghillany, Ghillányi, Giláni stb.). Noha a család első ismert tagja, Gillányi Simon már 1460-ban előfordul, de még a 16. században is csak keveset tudunk a családról. 1618-ban Ghillányi Miklós Trencsén vármegye alispánja volt, aki később birtokokat szerzett Liptóteplán, de a család már korábban is birtokos volt Liptó vármegyében, Lázi községben (ma Ivachnófalu része), ahonnan a család az előnevét írta. A 16. század végén protestánsok lettek, majd a 17. század közepén többen visszatértek a katolikus hitre és evangélikusként csak a Láziban élő Ghillányiak maradtak meg. Közülük származott Ghillányi János és Miklós is, akik 1685-1686-ban a körmöcbányai evangélikus gimnáziumban tanultak. Latin verseiket a zsolnai evangélikus nyomda kiadványaiban jelentették meg. Ezeket a nevük mellett az előnevükkel is ellátták (de Lazy). A nyomda egyik 1666-ban kiadott könyvét különféle evangélikus értelmiségieknek, köztük Ghillányi Illésnek ajánlották, aki a létai váruradalom gazdasági igazgatója volt, mely az egykori Thurzó uradalomhoz tartozott. Ebből arra lehet következtetni, hogy abban az időben még ő is evangélikus volt. Tisztségét 1683-ban bekövetkezett haláláig viselte. Szolgálataiért az uradalom társbirtokosától, Illésházy Györgytől Gyurcsinán (Györkeháza) falvát kapta adományba. Ő is Láziból származott és több utódot hagyott hátra.

Ghillyányi György 1667-ben Trencsén vármegye alispánjaként szerepel. Egy másik nála, sokkal jelentősebb lázi Ghillányi György 1671-1986-ban a pozsonyi Magyar Kamara tanácsosa, 1688-ban bárói címet kapott és a család főnemesi ágának megalapítója lett. Kevésbé ismert Ghillányi Ádám tábornok, aki 1691-1694-ben Turócban Justh Ferenc és Ádám gyámja és emiatt perbe keveredett Trencsén vármegye fiskálisával. A katolikus vallást követte Ghillányi györhy és Pál 1697-ben. Az első a nagyszombati székhelyű esztergomi káptalan kanonokja, a másik a nagyszombati egyetem hallgatója volt, aki a Teplicensis előnevet vette fel, tehát Liptótepláról származott és az említett Ghillányi Miklós, trencséni alispán leszármazója volt, aki a faluban 1618 után szerzett birtokot.

A bárói ág megalapítójának leszármazói közül ismerjük a fiát, Ghillányi Györgyöt, 1699-ból és Jánost, akit a 18. század első évtizedeiben tábornokként említenek. Ebben az időben és a 18. század második felében a család tagjai birtokokat szereztek Nyitra vármegyében, majd a 19. században számos birtokot Sárosban, Zemplénben, sőt Erdélyben is. Báró Ghillányi Imre 1905-1906-ban, majd Ghillányi Sándor sárosi főispán volt, aki 1914-ben Árvában a magyar kormánypárt színeiben indult a képviselőválasztáson.

A család címere hármas halon álló kétfarkú oroszlán, mely jobb első lábával szablyát, a ballal királyi koronát tart. A sisakdísz ugyanilyen oroszlán. Ghillányi György 1688-as bárói rangra emelésekor a családi címert a pajzsra helyezett hétágú bárói koronával bővítették.
English: The coat of arms of the Ghillányi
Szín
InfoField
argentargent-dorgulesvertazure
Dátum 2019. július 12.
Művész
InfoField
Madboy74
Forrás A feltöltő saját munkája
SVG kód
InfoField
 
Ezen SVG kép forráskódja érvényes.
 
Ez vektorgrafikus kép Inkscape segítségével készült Madboy74 által.

Licenc

Insignia Ez a kép egy zászlót, címert, pecsétet vagy más hivatalos jelvényt ábrázol. Az ilyen jelképek használata számos országban korlátozva van. Ezek a korlátozások függetlenek a szerzői jogi státusztól.
Ez a kép egy magyar település hivatalos címerét vagy zászlóját ábrázolja. A címer és a zászló közkincs, mert a magyar szerzői jogi törvény (1999. évi LXXVI. törvény) 1.§ (4) szerint „a jogszabályok, az állami irányítás egyéb jogi eszközei, a bírósági vagy hatósági határozatok, a hatósági vagy más hivatalos közlemények és az ügyiratok, valamint a jogszabállyal kötelezővé tett szabványok és más hasonló rendelkezések” nem tartoznak a törvény hatálya alá, így a településcímerek és -zászlók sem, mert önkormányzati rendelet határozza meg őket.

Figyelem: Bár a településcímerek és -zászlók nem állnak szerzői jogi védelem alatt, más jogszabályok még korlátozhatják a használatukat.


Deutsch | English | magyar | +/−

Én, e mű szerzője a művemet az alábbi licenc alatt teszem közzé:
Creative Commons CC-Zero Ez a fájl a Creative Commons CC0 1.0 Universal Public Domain Dedication licenc alatt lett közzétéve.
A műhöz tartozó személy ezzel a dokumentummal a munkáját köztulajdonná tette. A törvények alapján megengedhető mértékig lemondott minden őt megillető jogról a szerzői jog és az összes kapcsolódó vagy vonatkozó törvény alapján, ami a munka alapján neki járna az egész világon. A CC0 alatt kiadott művek szerzőjét nem kell megjelölni. A munka hivatkozásakor nem kell jóváhagyást kérni a szerzőtől.

Ez a kép Ghillányi Lázár felkérésére készült. A kép felhasználásáról gilanyilazar@gmail.com címen egyeztessen.

Képaláírások

A Ghillányi család címere (Lázi és berniczei báró)

A fájl által ábrázolt elemek

mű tárgya

9c297b30406b092998c4067707163d787fad3e0e

5 244 529 byte

610 képpont

462 képpont

Fájltörténet

Kattints egy időpontra, hogy a fájl akkori állapotát láthasd.

Dátum/időBélyegképFelbontásFeltöltőMegjegyzés
aktuális2019. július 12., 10:41Bélyegkép a 2019. július 12., 10:41-kori változatról462 × 610 (5 MB)Madboy74{{Information |description ={{en|1=The coat of arms of the Ghillányi family}} {{hu|1=A Ghillányi család címere (Lázi és berniczei báró) A család a 17. század végére rendkívüli módon elterjedt az akkori Észak-Magyarországon, Trencsén vármegye felső részén és Liptóban. A családtagok különféle alakban írták a nevüket (Ghyllany, Ghillany, Ghillányi, Giláni stb.). Noha a család első ismert tagja, Gillányi Simon már 1460-ban előfordul, de még a 16. században is csak keveset tudunk a családról. 1...

Az alábbi lap használja ezt a fájlt:

Globális fájlhasználat

A következő wikik használják ezt a fájlt:

Metaadatok