Fájl:A soproni ötvösök pecsétje, 15. század.png

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.

A_soproni_ötvösök_pecsétje,_15._század.png(572 × 557 képpont, fájlméret: 567 KB, MIME-típus: image/png)

Összefoglaló[szerkesztés]

Leírás

A soproni ötvösök pecsétje, 15. század

Forrás

w. Kőszeghy Elemér: SOPRONI ÖTVÖSÖK HIVATALOS JEGYE. Archaeologiai Értesítű. 1911. 308-310.[1]

Dátum


Szerző


Engedély


A Magyar Nemzeti Múzeum levéltára a mult évben szerezte meg a soproni ötvösczéhnek Sopron városa által kiadott szabadalmi levelét. E szabadalmi levél függő pecsétjén olyan különös jelenséget észleltem, a mely miatt érdemes e pecséttel külön és behatóan is foglalkoznunk.

A pecsét közepét a városnak XV. századi jellegű, 29 mm. átmérőjű, köralakú pecsétje foglalja el.

Körös szallagban, melynek belső vonala gyöngyözött, van a körirat : S * AVRSVS * SVPRONIENSIS. A körbe foglalt czímeres pajzs alsó zárása körszelvényű, a czímer képe ormós fal és felette emelkedő három, szintén ormós, nyilt torony, a két szélső alacsonyabb a középsőnél s ezek felett egy-egy hatágú csillag. E pecsét körül, elég szabályos körben a pecsét közepén látható czímerrel azonos, 4.5 mm. magas s 4 mm. széles czímer látható 17.szer megismétlődve, miként a pecsét mellékelt rajza mutatja. (1. ábra).

Első látásra azt hihetné az ember, hogy egy különös és szokatlan alakú városi czímeres pecsétet lát. Behatóbb vizsgálat azonban arról győz meg, hogy a 17 kis czímer nem tartozik hozzá az eredeti pecséthez, de csak utólag nyomták a lágy viaszba. E meggyőződésemet arra alapítom, hogy először is teljesen szokatlan a városi pecséteknél ez alak és semmi értelme sem lehetne a városi czímer ilyen ismétlésének ; másodszor, hogy ha a kis czímerek a pecsétnyomóba bele lettek volna vésve, úgy egyrészt egy közös határvonallal kellene bekerítve lenniök (a rajz határvonala csupán a függő pecsét fatokjának peremét ábrázolja) ; másrészt lehetetlen volna, hogy a középső pecsét igen ügyes kezű tervezője és vésője a kis czímerek elhelyezésében olyan szabálytalanságokat engedett volna meg magának, a milyenek ha nem is erősen, de mégis határozottan észlelhetők a kis czímerek tengelyeinek elhelyezésénél, míg viszont a kis czímerek alakjában nincs annyi eltérés, a mennyi még egy kitűnő vésnöknél is szükségkép észlelhető volna, ha e czímereknek vésését s a nemcsak benyomását kellett volna 17-szer ismételni ; az is valószínűtlen, hogyha a kis czímerek a kör köré vésve lettek volna, a vésnök épen a minden beosztást lehetetlenné tevő 17-es számot választotta volna. Végül pedig s ez a legdöntőbb bizonyíték, a pecsétek alsó szintjei nincsenek egy síkban. A középső pecsét mélyebben nyomult a viaszba, mint a kis czímerek, a melyeknek alapjai észrevehetőleg el is hajlanak egymástól. Vagyis a pecsétnyomó felületének vésetlen részei nem tekhetnének egy síkban, a mi feltétlenül szükséges volna, ha a pecsét, úgy a mint most látjuk, ugyanegy pecsétnyomóval üttetett volna be.

El kell tehát fogadnunk, hogy a kis czímereket utólag mélyítették a viaszba.

Mi a pecsét különleges alakjának a magyarázata? Igen egyszerű és kézenfekvő, s a kis czímerek méretei adják meg. Városi czímereket ilyen kis alakban csak az ötvösczéhek szoktak hitelesítő jegyek gyanánt vésetni.

Ezt a szabadalmi levelet az ötvösczéhnek adta a város. Valószínűleg ugyanaz az egyén őrizte, a ki a czéh hitelesítő jegyét is s a függő pecsét viaszfelületének aránylag kis részét betöltő városi pecsét körül szabadon maradt gyűrűt ez czifrázta ki a hitelesítő jegy benyomataival, az ötvösjegyek isméje szempontjából érdekes adatot szolgáltatott a soproni hitelesítő jegy régi, sőt valószínűleg legrégibb változatának megállapításához.

Ez a művelet ugyanis, t. i. a hitelesítő jegynek a pecsétbe való beverése, történhetett bármikor 1612 után s ezek fönnállásáig ha a hitelesítő bélyegző s a szabadalomlevél egy kézen voltak. Kevesebb határozottsággal tételezem föl, hogy e művelet még a XVII. században, sőt akár mindjárt akkor is történhetett, a mikor a soproni hitelesítő jegy bélyegzőjét az illető mester — nyilvánvalóan a szabadalomlevél pecsétjén látható czímert véve mintául — kivéste. E feltevésem alapjául a következők szolgálnak.

Az itt megállapított, vagy ha úgy tetszik, feltételezett hitelesítő jegyet az ötvösczéh csak a XVII. században használhatta. Már maga a tiszta, félköríves pajzsalak a hitelesítőjegyek használatának korai szakaszára utal. így pl. a pozsonyi ötvösjegyek között a félköríves pajzsalak csak a XVI. század végén volt használatban* Nézzük továbbá a soproni hitelesítő jegy későbbi változatait. Ötvöstárgyakról még csupán a XVIII. század közepéig visszamenő soproni jegyeket volt alkalmam gyűjteni. A legrégibb ilyen alakja a soproni hitelesítő-jegynek egy soproni magántulajdonból származó, díszes nyelű, a XVIII. század első feléből való ezüstkanálon fordult elő MH mesterjegygyei. (3. ábra).

A provenientia megállapításának hiteléül felhozhatom, hogy a Nemzeti Múzeum levéltárának czéhirataiból nyert adat szerint a XVIII. század második negyedében Martinus Heydelberger mint czéhmester szerepelt a soproni ötvösczéhben.* [* Miután pedig nem valószínű, bogy a csekély számú tagot számláló soproni czéhben még egy M H kezdőbetűs mester lett volna ugyanazon időben, legalább is annyi bizonyossággal, a mennyivel hazai szakirodalmunkban ötvöstárgyak mesterei a legtöbbször megállapíttattak, föltesszük mi is, hogy e jegyet Heydelberger Márton mester használta, a kinek tehetségéről természetesen ez egy, sablonos készítménye alapján még nem alkothatunk véleményt s a ki így, a míg csak nem kerül elő érdemesebb alkotása, nem szolgált még rá, hogy tanonczságának viszontagságai s a czéh kasszájába általa befizetett büntetéspénzek összegeinek érdekes változatossága iránt érdeklődjünk.]

Valószínűnek kell mondanom, hogy az előbb említett s ez utóbbi hitelesítő jegy között még néhány átmeneti alaknak kellett használatban lennie. Általában úgy észleljük, hogy a korai hitelesítöjegyek szorosabban alkalmazkodnak a városi czímerekhez, mint a későbbiek, a mi érthető is, mert az első bélyegzők vésésénél a városi czímert, míg a későbbieknél csak a korábbi bélyegzővasat vagy annak lenyomatait használták minták gyanánt. Ezért gyakran látni a hitelesítő jegyeknél a czímereknek a sokszori másolásból eredő teljes elfajulásait. Mint itt látjuk, a pecsétről vett hitelesítő jegy szorosan követi a város czímert.

A XVIII. századi jegy pajzsának felső széle már nem egyenes, két beszökellése talán onnan eredt, hogy a mintául használt korábbi kopott jegyen a két csillag a felső szegélylyel egybeolvadt s így a két kisebb torony fölül a csillagok hiányzanak, holott a város czímerében a csillagok állandóan használtattak. A vár falán kapunyílás is van, a mi a város régi czímerén s az első jegyen hiányzott. Mindamellett a két jegy rokonvolta, különösen, ha más háromtornyos czímerű városok hitelesítő jegyeivel vetjük egybe, kétségtelennek látszik, csupán a fejlődés, illetve elfajulásnak két nem közvetlenül egymást követő szakaszát tünteti fel. S így talán elfogadható ama feltevésem, hogy e jegy használatát a szabadalmi levél kelte idejére azaz a XVII. század elejére teszem.

A Sopron környékén ez irányban végzendő kutatás remélhetőleg igazolni fogja feltevésem helyességét és talán a soproni ötvösségnek becsületet szerző ötvöstárgyon is elő fog még kerülni e jegy, a melynek lenyomatát ilyen különleges módon örökítették meg.

Licenc[szerkesztés]

Fájltörténet

Kattints egy időpontra, hogy a fájl akkori állapotát láthasd.

Dátum/időBélyegképFelbontásFeltöltőMegjegyzés
aktuális2018. március 25., 15:54Bélyegkép a 2018. március 25., 15:54-kori változatról572 × 557 (567 KB)Szegedi László (vitalap | szerkesztései){{Összegzés | Leírás = A soproni ötvösök pecsétje, 15. század | Forrás = w. Kőszeghy Elemér: SOPRONI ÖTVÖSÖK HIVATALOS JEGYE. Archaeologiai Értesítű. 1911. 308-310.[http://real-j.mtak.hu/318/1/ARCHERT_1911_uf_031.pdf] | Dátum = | Helyszín = | Szerző = | Feltöltötte = | Engedély = | Változatok = }} A Magyar Nemzeti Múzeum levéltára a mult évben szerezte meg a soproni ötvösczéhnek Sopron városa által kiadott szabadalmi levelét. E szabadalmi levél függő pecsétjén olyan különös jelenséget észleltem, a mely miatt érdemes e pecséttel külön és behatóan is foglalkoznunk. A pecsét közepét a városnak XV. századi jellegű, 29 mm. átmérőjű, köralakú pecsétje foglalja el. Körös szallagban, melynek belső vonala gyöngyözött, van a körirat : S * AVRSVS * SVPRONIENSIS. A körbe foglalt czímeres pajzs alsó zárása körszelvényű, a czímer képe ormós fal és felette emelkedő három, szintén ormós, nyilt torony, a két szélső alacsonyabb a középsőnél s ezek felett egy-egy ha…

Az alábbi lapok használják ezt a fájlt:

Metaadatok