Állatok/Cincérfélék/Tövises fenyőcincér
Megjelenés
< Állatok | Cincérfélék


Tövises fenyőcincér
- (Rhagium inquisitor, Syn: (Harpium inquisitor))
- Más neve(i): -
- Az tövises fenyőcincér a rovarok osztályának, bogarak rendjébe, ezen belül a mindenevő bogarak alrendjébe és a cincérfélék családjába tartozó faj.
- A tövises fenyőcincér egész Európa, Ázsia és Észak-Amerika mérsékelt égövi részein található meg.
- A tövises fenyőcincér 1-2,2 centiméter hosszú. A szárnyfedők sárgásbarnák, foltokban szürkés szőrökkel, két fekete harántcsíkkal (melyek ritkán elmosódottak) és több kis fekete folttal. A színek élénksége változó. A hím csápja hosszabb, mint a nőstényé (ez valamennyi cincérre érvényes ismertetőjegy). Az előtor két oldalán, középen hegyes dudorodás van.
- A tövises fenyőcincér fenyvesek és parkok lakója. A bogár napközben virágport keres a virágokon, vagy korhadt fákon tartózkodik, ahol párosodás közben és peterakáskor megfigyelhetjük. A lárva korhadt fatörmelékkel táplálkozik.
- A nőstények tűlevelű fák kérge alá rakják petéiket. A lárvák itt táplálkoznak, és a bogár teljes kifejlődéséig a kéreg alatt maradnak. A teljes fejlődési idő 2 év. A bogarak ősszel bújnak ki a bábból, de a következő év áprilisáig a bábbölcsőben maradnak.
- A tövises cincéreket egységes életmód jellemzi. Álcáik az elhalt, döntött törzsek kérge és szíjácsa között készítik meneteiket, itt található ovális rágcsálékpárnával szegélyezett bábágyuk is. Közömbös, igen gyakran előforduló fajok.
- Magyar Wikipédia: Tövises fenyőcincér