Ugrás a tartalomhoz

Motor szerelés/Simson/Tirisztoros gyújtásbeállítás

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.

Az elektronikus gyújtóberendezések alkalmazási területe a Simson típusoknál

[szerkesztés]

Ezt a gyújtó berendezést a következő típusoknál alkalmazták:

Elektronikus mágneses gyújtóberendezés

[szerkesztés]

Felépítése és működési elv

[szerkesztés]

A nagyfeszültségű mágneses kondenzátoros gyújtó (MHKZ) érintkező nélkül és karbantartás mentesen dolgozik. A gyújtóáram, a nagy feszültségre töltött kondenzátornak, a 8 voltos gyújtótranszformátor primer körén keresztül történő kisütéskor indukálódik a szekunder tekercsben. A kondenzátor töltéséhez az áramot a töltő tekercs, a kisütéshez a vezérlőimpulzust (a gyújtás pillanatában) gyújtó vezérlésadó állítja elő.

Az elektronikus mágneses gyújtó berendezés részei

[szerkesztés]
  • lendkerekes elektronikus gyújtó (komplett alaplap és lendkeréktárcsa)
Megszakító nélküli alaplap /tirisztoros/
Tirisztoros lendkerék
  • vezérlőrész
Tirisztoros Elektronika

-gyújtótekercs "EMZA" AB 6 V
A lendkerék-tárcsa hat oxidkerámia állandómágnest tartalmaz, melyek után-mágnesezést nem igényelnek. A különleges póluskialakítás révén mechanikus érintkező (megszakító) nélkül kerül vezérlésre a gyújtás. A lendkerék tárcsa agya a forgattyús tengelyről való lehúzásra szolgáló készülék számára M 27 X 1,25-ös menettel van ellátva.

Tirisztoros típusú gyújtó berendezés

[szerkesztés]

Kábelszínek jelölése:
rt-vörös
ge-sárga
ws-fehér
gr-szürke
bl-kék(alaplap jeladójától jön fel)
A fékfény,hátsófény és töltőberendezés közös üzemeltetése a 21 W tekercsből előfeltételezi,hogy bekapcsolt fékfénynél a töltőberendezés üzemen kívül van és a sebességmérő világítása le van kapcsolva.Bekapcsolt hátsófény és sebességmérő világítás mellett (éjjeli menet) csökkentve van a töltőarám az akkumulátor számára. Figyelem! a tirisztoros elektronikánál (14;2;15-ös pont) illetve az alaplapnál (lásd kapcsolási tervet ) 400 voltig terjedő üzemi feszültség van jelen a szükséges munkálatoknál csak álló motornál szabad végezni!

Gyújtás alapbeállítása

[szerkesztés]

A gyújtás alapbeállítása a következők: egy kevéssé oldjuk az alaplap rögzítő körmeit állító lemez segítségével addig forgatjuk az alaplapot míg a motorblokk jelölésével szemben nem áll (megfelel 1,8 mm-nek,illetve 1,4 mm-nek a felső holtpont előtt) utána szorosra húzzuk az alaplap rögzítő körmeit és felhelyezzük a lendkerék tárcsát.

Üzemelési fordulatszám beállítása

[szerkesztés]

Az "üzemelési fordulatszám" az a fordulatszám, amelynél az adófeszültség elegendő arra, hogy kiváltsa az elektronikus kapcsolót (tirisztort). Felismerhető a szikraátmenet bekövetkeztén kis szikraköz mellett (pl. a gyújtógyertya elektródtávolsága normál nyomásnál).
Az üzemelési fordulatszámnak 400 …600f/perc között kell lennie.
Az EMZA típusnál az üzemelési fordulatszám felső határa 450 f/percre van korlátozva (az indítási folyamat megjavítása következtében.

Beállítási folyamat

[szerkesztés]

A beállítás hideg motornál végzendő.Az üzemelési fordulatszám ellenőrzésére kicsavarjuk a gyújtó gyertyát, bedugjuk a dugaszba(gyertyapipa),megteremtjük a testet (célszerű módon a motornál) a test kontaktust és bekapcsoljuk a gyújtást.
Fordulatszámmérő segítségével a berúgókar egyenletes működtetése vagy a hátsókeréknek a legnagyobb fokozatban való átforgatása során megállapítjuk, hogy milyen fordulatszámnál történik a gyújtás kezdete, amely a gyújtógyertyánál az alsó szikraátmeneten ismerhető fel.

Az üzemelési fordulatszámot a vezérlőrész beállító szabályozójánál kell beszabályozni.
400 f/perc alatti üzemelési fordulatszámnál a szabályzót az óramutató járásával megegyező irányban kell állítani.
600 f/perc feletti üzemelési fordulatszám esetén a szabályzót az óramutató járásával ellenkező irányban kell állítani. A helyes beszabályozott üzemelési fordulatszám előnye a jó indítási magatartás a berúgókar normál működtetése mellett és kihagyásmentes üzem a motor felső fordulatszám tartományában.
Ha a motor beindítása-kifogástalan gyújtásbeállítás mellett csak a berúgókar heves működtetésekor (a motor fordulatszáma ez esetben kb 1700f/perc) válik lehetővé, akkor a fent leírt módon csökkenteni kell az üzemelési fordulatszámot.
Jó indítási készség esetén, de magas fordulatszámoknál gyakori gyújtáskihagyás mellett, növelni kell az üzemelési fordulat számot. Ezt követően próbautat kell végezni.

Dinamikus gyújtásbeállítás

[szerkesztés]

A dinamikus gyújtásbeállítás a motor 3000 f/perc fordulatszáma mellett történik stroboszkóplámpa segítségével.

Műveleti sorrend

Kevéssé meglazított rögzítőkörmök mellett úgy forgatjuk el az alaplapot, hogy az állítási mélyedések állítólemezének orrai a motornál egymással szemben álljanak.
A motort 3000 f/perces fordulatszámmal járatjuk, majd rávillantunk a stroboszkóplámpával a lendkeréktárcsán lévő jelölésre és elforgatással fedésbe hozzuk az alaplapot.
Utána szorosan meghúzzuk az alaplap rögzítőkörmeit.

Útmutatások

Ha hiányzik a motorházon levő gyújtási időpont jelölése akkor ezt a gyújtás alapbeállítása adott útmutatások szerint gyújtási időpontot beállító készülékkel pótlólag el kell helyezni.
A lendkerék tárcsa egyedül történő kicserélése esetén érvénytelen az alaplapon elhelyezett jelölés és csak tájékoztatásul szolgál. A dinamikus gyújtásbeállítás elvégzése után, a motorházon elhelyezett jelölésnek megfelelően, meg kell jelölni az alaplapot

Karba helyezési útmutatások

Az elektronikus mágneses gyújtó berendezésnél végzendő karba helyezési munkákat olyan szakemberre kell bizni,aki megfelelő szaktudás mellett a szükséges vizsgáló és mérőeszközzel is rendelkezik.Kisegítő módszereket csak szükség esetén szabad alkalmazni.

Gyújtási időpont kisegítő jellegű beszabályozása

az alaplap jeladójának közepének jelölése
Lendkeréktárcsában levő vezérlő-póluslemezek középtávolságának jelölése a házukon,illetve a kívülről látható papírlemez betéten Kép:03 1.jpg
a lendkeréktárcsa felrakása az alaplapra úgy, hogy szemben álljon a két jelölés.
Alaplap megjelölése a lendkerék tárcsán lévő jelölés szerint

A két jel találkozása

Egyszerűbben a beállítás folyamata

[szerkesztés]

1, A gyújtógyertyát kivesszük, tolómérőt betesszük, megkeressük a felső holtpontot, majd 1,8 mm[50ccm];1,5 mm[70ccm] visszatekerünk rajta az óramutató járásával ellenkezőleg
2, megnézzük, hogy a motorblokk jele egybeesik-e a lendkerék jelével, ha nem, akkor új jelölést teszünk rá
3,az alaplap rögzítő körmeit meglazítjuk és az alaplapot addig forgatjuk, míg a lenderék mágnesei, amik vezérlő pólusai is egyben, az alaplapon levő jeladóval egybe esnek, mint a képen. Persze a lendkerék változatlan helyzete mellett...
4,meghúzzuk az alaplap rögzítő körmeit és mehetünk egy kört a motorral

Figyelem
ez a beállítás csak eredeti alkatrészek vagyis az eredeti jelölések érvényesek. Ha már volt cserélve alaplap,lendkerék, henger, főtengely, akkor el kell végezni a lendkeréken a jelölést!

Tekercsek ellenőrzése

[szerkesztés]

tirisztoros gyújtó tekercs: 500-600 Ohm
tirisztoros trafó : primer: 1-2 Ohm, szekunder: kb 4 kOhm
alaplapjeladó(impulzus tekercsek):24-30 Ohm ,ha a egyik tekercsét méred akkor 12-15 Ohm ( jeladó tetején le van törve gyárilag, ahol a féltekercset méred!)

Forrás

[szerkesztés]
  • A fenti cikk megegyezik a Wikipédia azonos nevű szócikkével. AZ áthelyezésre azért került sor, mert a szócikket a Wikipédiából törölték (szavazás a törlésről)
  • A cikk szerzője Myrrdin