Heraldikai lexikon/Barokk pajzs

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.

A barokk pajzs változatos címertani pajzsforma a barokk-korból. Gazdagon díszített és cifrázott fantáziapajzs. Tágabb értelemben minden pajzsot barokk pajzsnak nevezhetünk, mely ebből az időből származik. Elvileg a barokk pajzsokat későbbi korokban is használhatták, de népszerűségük mégsem volt olyan nagy mint egyes korábbi, egyszerűbb pajzsformáké.

Barokk pajzs 1760 körül
Barokk pajzsok

Névváltozatok:
barokk pajzs (Tagányi 1880. 5.), német paizs (Nagy Iván II. 114.), barokk alakítású pajzs (Éber László ArchÉrt. 1902. 101.[1]), czifra paizs, amazon paizs [pelta, pelte], barokkrámás paizs, barokkrámába foglalt czímer (Bárczay 52.)

fr: cartouche, écu cartouché, de: barocke Schilde, verschnörkelter Schild, ausgeschweifter und an den Ecken umgestellter ausgebogener Schild, Kartusch, la: scutum margine varie inflexo, scutum valutatum
Rövidítések

Mivel a barokk már a holt heraldika korára esik, számos olyan új pajzsforma jött létre, mint az ovális, a barokk rámával ellátott, a kerek stb., melyeket sohasem használtak a csatában. Az ilyen pajzsok ezért pusztán díszpajzsok voltak, nem a védőfelszerelés részei. A 16. század vége még a címerművészet virágkorára esik és a teret nyerő barokk jegyében bizonyos művészi értékkel rendelkező pajzsok is létrejöttek, ezt követően azonban a címeradományok gyakran nemcsak a pajzsformájuk, hanem a címer jelképrendszere miatt is alacsony szinten álltak. Mivel a valóságban a barokk pajzsok nem léteztek, egyes heraldikusok antiheraldikusnak tartották, ezért visszautasították a használatát. Mint kordokumentumoknak inkább kultúrtörténeti jelentőségük van.

Lásd még[szerkesztés]

pajzs, ovális pajzs, kartus