Heraldikai lexikon/Horogkereszt
Névváltozatok: tekerőlevél (népnyelvi), szvasztika, kampós kereszt, tetra-gammadion, horgas kereszt, kaszás kereszt, napkereszt
de: Hakenkreuz, Swastika, Winkelmaßkreuz, cs: hákový kříž
Rövidítések:
A horogkereszt ősi napkereszt és életszimbólum, melynek a szárai az óramutatóval megegyező irányban arra merőleges kampószerű vonalakban végződnek. Egyes finn és lett rendjeleknél már az első világháború után megjelent. A finn Fehér Rózsa Rend láncában a horogkereszteket 1963-ban stilizált fenyőágakkal váltották fel. A Nemzeti Szocialista Párt fehér alapon fekete horogkeresztet használt. 1935 óta ezt a német birodalmi sas alatt viselték. A heraldikában több évszázadra visszamenően megtalálható. Előfordul lángoló keresztszárakkal is. A címertani horogkereszt általában négy csúcsos horogól áll.
Európában kimutatható a Krisztus előtti 3. évezredtől. Nagyon elterjedt Indiában, különösen gyakori a japán heraldikában, megtalálható a germán fegyvereken és az ókori görög érméken. Gnosztikus keresztként négy egymás fölé helyezett lábként is előfordul.
Változatai
[szerkesztés]-
Harántos horogkereszt (de: Schrägwinkelkreuz, en: swastika diagonally positioned), az egyik sarkára van állítva
-
Napkereszt (napkerék, Wotan-kereszt, en: Sun cross, Bolgar cross, Sunwheel, solar cross, Woden's cross, pagan cross, wheel cross, Odin's cross, Woden's Cross, de: Sonnenkreuz, Radkreuz, Keltenkreuz). Európában a neolitikum óta kimutatható. Isten kegyelmét, Jézus művét szimbolizálja, magas méltóságok kitüntetéseiben is megjelenik. Az evangélikus egyházban az oltár felszentelésére, a templom belső díszítésére használják, megjelenik a tornyon. A református egyházban. A bolgár cárok az orthodox egyház jelképeként használták. Az indiai brahmikus ikonográfiában kiakra és csakra néven ismert. 1933-1945 között a norvég náci párt jelképe. A heraldikában kerék-kereszt (de: Radkreuz, Sühnenkreuz).
-
Neolitikumi napkereszt (en: simplfied celtic cross), a heraldikában célkereszt (de: Questenkreuz)
-
Szentelőkereszt (fr: croix de consécration, en: consecration cross, de: Weihekreuz, Apostelkreuz, päpstliches Kreuz, Nimbuskreuz, la: crux signata)
-
A Thule Társaság, egy okkultista értelmiségi csoport jelképe, mely anyagilag támogatta a Német Munkáspártot (DAP), melyet Hitler később a náci párttá alakított át.
-
A náci párt hivatalos jelképe
-
Kelta kereszt (gyűrűs kereszt, Szent Márton kereszt, en: celtic cross, high cross, Iona cross)
-
Egyszerű kelta kereszt (en: simplfied christian crltic cross, de: keltische Kreuz, Hochkreuz)
-
Presbiteriánus kereszt (en: presbyterian cross)
-
Az Opus Dei jelképe
-
Bunkósvégű kereszt
-
Baszk kereszt (bunkósvégű kereszt, Feiszt 1986, laburu, de: Keulenkreuz), a jólét jelképe
-
A németországi Herford régi címere
-
Az adorjási református templom mandorlája
-
Az írországi Szent Brigitta (451 k.–525) keresztje (en: St Brigid's Cross), a tűz elleni oltalom jelképe, nádból font négyzet, a sarkain szárakkal
-
Prekeresztény szláv napkereszt, az Isten keze (pl: ręce boga)
-
Vandál és szláv Napszimbólum
-
Gammakereszt (en: gamma cross), négy egymás mellé helyezett görög gamma betűből áll
-
Félmankóvégű kereszt
-
Félmankóvégű kereszt (de: Halbkrückenkreuz, Pfötchenkreuz)
-
Fylfot (félmankóvégű kereszt, de: Halbkrückenkreuz), a skót és angol heraldikában előforduló kereszt, rövidebb ágakkal a szárakon, melyek iránya megegyezik az óramutató járásával. Gammakeresztnek (en: gammadion cross) is nevezik, mert négy görög gamma (Γ) nagybetűből áll. A fylfot nevet az angolszászból szokták magyarázni, ami négylábút vagy soklábút jelentene.
-
Chamberlayne címer
-
Csáklyavégü kereszt (Bárczay 120., fr: croix d'hameçon, croix garnie d'hameçon, de: Hackenkreuz, la: crux hamata)
-
A finn hadsereg egyik alakulatának (Utin Jääkärirykmentti) jelképe
-
Boreyko címer
-
Gdynia címere
-
Theoderich Hagn címere, melyet a hatéves Hitler az iskolában látott
-
Horgos kereszt (félmankóvégû kereszt [Bárczay 118.], fr: cramponné, croix demi potencée, de: halbgekrücktes Kreuz, la: crux semipatibulata)
-
Gammakereszt (fr: gammé)
-
Ékvégű kereszt vagy farkaskereszt (nl: wolfskruis, fr: Croix cramponée, de: Halbständerkreuz, Wolfseisenkreuz), a szárai ékben vagy kampóban végződnek
-
Ékvégű kereszt (fr: croix cramponnée,en: cross cramponned, de: Hakenkreuz, es: cruz cramponada, it: croce uncinata, nl: weerhakenkruis)
-
Fonál-horogkereszt
-
Japán mandzsi
-
Japán futatsudomoe, kétágú tomoe vagy tomoye (a japán családi jelképek [címerek] gyakori eleme)
-
Japán mitsudomoe, háromágú tomoe