Címerhatározó/Isaszeg címere

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.

Ez az oldal a címerhatározó kulcsának részeként Isaszeg címerével foglalkozik.


Isaszeg körbélyegzője

Isaszeg nagyközség

(Pest megye)

Kossuth-címer alakú pajzson a jobb kezében kivont kardot, bal vállán zászlót tartó, 1848-49-es ruházatú, zöld dombon álló honvéd alak, jobb lába mellett babérággal. A címer színezése: a pajzs és a domb kontúrja, a csákó, a szíjazat, a zsinórozás, a kard markolata, a bakancs és a babérlevél fekete. A pajzs dombon kívüli része, a babérág kontúrja arany színű. A honvéd alak arca és kezei természetes színűek, atillája kék, kardja és hüvelye, nadrágja, valamint a csákón lévő címer ezüst színű.

A zászló szélein lévő háromszögletű fogazat, a zászlórúd sraffozása, a zászló szalagja, a kard markolatán lévő bojtos szalag, valamint a csákórózsa piros-ezüst-zöld színezetű.

Isaszeg bemutatása

Isaszeg Budapest közelében Pest megyében található. A lakosság mintegy 9500 fő. A település a Gödöllői dombvidék peremén fekszik. Több földrajzi tájegység találkozik itt; a Cserhát lankái, az Alföld és a Pesti síkság. Isaszeget Budapest vaskapujának is nevezték.

Isaszeg legszebb része a 150 hektáros Parkerdő, amely tiszta levegőjével kirándulási, pihenési és vadászati lehetőséget biztosít. A Rákos-patak vizéből duzzasztott tavakban horgászni lehet.

A településen a Gábor Dénes Informatikai Főiskola kihelyezett tagozata, valamint számítástechnikai szakközépiskola is működik. Helyi nevezetességek a XII. századi eredetű, a XV. században gótikus stílusban átalakított Öregtemplom, az isaszegi csata emlékműve a Szoborhegyen, a Református templom falán elhelyezett emléktáblák és a Falumúzeum.

Isaszegen élénk társadalmi élet folyik: a Jókai Mór Könyvtárban író-olvasó találkozók, a Dózsa György Művelődési Otthonban a Carminis kamarakórus, az Asszonykórus és a Csata táncegyüttes hangulatos előadásai, valamint az Alapfokú Művészeti és Zeneiskola hallgatóinak előadásai és kiállításai zajlanak.

Évente ismétlődő nagy rendezvények: április 6-án az Isaszegi Történelmi Napok az 1848/49-es szabadságharc 1849. április 6-i csatájára emlékezve (megemlékezések, huszárok felvonulása, csatajelenet bemutatása). Augusztus 20-án az Isaszegi Művészeti Napok (festők, keramikusok tárlata, az Öregtemplomban zenei koncertek, 1996-ban Benkő Dániel, 1997-ben Varnus Xavér, 1998-ban Fellegi Ádám részvételével.)

E-mail: isaszeg@mail.kerszov.hu [1]

  • Irodalom:

A település címerének ábrája a címerhatározóban még nem szerepel.

Külső hivatkozások:

[2]

[3]

[4]

[5]

Rövidítések

Lásd még: