Útipatika/Speciális utazók/Útipatika idősek részére

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.

Útipatika idősek részére

Pierre Richard 2010-ben Moszkvában.

Az időskorú utazó[szerkesztés]

Az idősebbek teszik ki egyre nagyobb hányadát a magyar populációnak. Számos aktív és egészséges 65 éves képes még sok éven át aktív életet élni. A növekvő várható élettartam miatt egyre több személy alkalmas arra, hogy csatlakozzon az utazók táborához. Magyarországon az idős emberek és a nyugdíjasok száma folyamatosan növekszik évente. Hamarosan húsz százaléka a magyar lakosságának 65 év feletti lesz, és egy jelentős része 75 év felett várható az elkövetkező években[1].
Ahogy az emberek átlagéletkora nő, kitolódik, és a nyugdíjasként megélt évek száma emelkedik, az így nyert szabadidő egyre inkább arra készteti az időseket, hogy azt túrázással, utazással is töltsék. Az időskorúak esetében sokkal indokoltabb az utazás alaposabb előkészítése, az orvosi tanácsadás és felkészítés az életkorukkal együtt járó sajátosságok miatt. Ennek köszönhetően az idős kor önmagában nem ellenjavallata az utazásnak. Viszont a korral járó krónikus betegségek,egészségi problémák, az idős szervezet fokozott érzékenysége és a lehetséges utazással járó veszélyek fokozottabb hatása mégis halmozott kockázatot jelent ebben a populációban[2].
Az idős korosztály előnyben részesíti a gyógyfürdőturizmust, melynek fő célja a mozgásszervi tünetek enyhítése. Hazánk az ilyen turizmus egyik kiemelt célpontja. Sajnálatos módon, sokszor csak a fürdőzés kiváltotta akut betegellátás során derül fény az utazás előtti felkészítés teljes hiányára: nem csak az utazási tanácsadó, de a reumatológus és a kardiológus előzetes konzíliuma is elmarad.

Az idős korra jellemző élettani tulajdonságok[szerkesztés]

Szomáliai idős asszony, Habiba Adan Salat, Dolowban, Szomália és Etiópia határán.
A krónikus betegségek nagyobb gyakoriság miatt az utazásra történő felkészülés során különleges figyelmet kell hogy szenteljenek a meglevő krónikus betegségeknek. Az időskori megnyúlt reflexidő, a hallási és észlelési képességek csökkenése miatt fokozottabb a balesetveszély. Ismeretes a környezeti hatások iránti fokozott érzékenység mind a forró, mind a hideg éghajlati körülmények között, mely az idősebbek szárazabb bőre és a környéki erek csökkent tágulékonysági (dilatációs) képességére vezethető vissza. Az idős kor érzéketlenné teszi a betegeket a szomjúságra, így jobban fenyeget ebben a korosztályban a hányás, (utazási) hasmenés által okozott kiszáradás (dehydratio) és elektrolitzavar.
A testmozgás hiánya a repülőtereken és a repülőgépek vezethet vénás trombózis és tüdőembólia esetleg. Bokadagadás származhat ült még hosszú ideig a korlátozott térben. A rendszeres járatok gyakorlatok nagyon fontosak, és a hajózó személyzet lehet, tud tanácsot adni. Angina és légszomj lehetnek rosszabbak nagy magasságban, és néha a repülőgépen. Ha előre figyelmeztette a légitársaságok további oxigént. Azok, akik instabil vagy inzulinfüggő cukorbetegség, zavart állapotok és vizelettartási nehézségek lehetnek a repülés során - általában kezelhető, ha előre elkészített.

Már meglévő betegségek[szerkesztés]

A krónikus betegek gyógyszeres kezelése több nehézséggel jár, többek között gondot okozhat a gyógyszerek bevételének megfelelőségére emlékezés az otthontól távol. Csökkent gyomorsavtermelés (achlorhydria) hajlamosítja az idősebb embereket, hogy gyomorbélrendszeri fertőzést kapjanak.
Meleg éghajlaton súlyosbíthatja az alacsony vérnyomást, különösen azoknál a vérnyomáscsökkentőkkel vagy parkinson kór elleni gyógyszerekkel. Az is gondot okozhat azoknak, akik átmenetileg agyvérzést kapnak. Nagyobb valószínűséggel következnek be a balesetek az idősek körében, különösen ismeretlen környezetben, az egyensúly és a testtartás szegényes stabilitása nagyobb valószínűséggel esnek. Reakció idejük meglassult. Csontritkulás (oszteoporózis) az idősek körében sokkal gyakoribb, így a csonttörések valószínűsége sokkal nagyobb
Fizikai munkavégző képességet gyakran csökken a kor előrehaladtával. A látás és a hallás elvesztése okozhat zavart az ismeretlen helyzetekben - például az olvasás fontos lehet egy útbaigazító szórólapon vagy a hallás egy hangszórón elhangzott bejelentés egy repülőtéren. A szegényes rövid távú memória azt jelenti, hogy az utazás sokkal stresszesebb bizonyos helyzetekben.

Szív- és érrendszeri betegségek kockázata[szerkesztés]

A környezeti tényezők miatt a globális utazók azt tapasztalhatják, hogy magasabb megbetegedési és halálozási arányt produkálnak, mint ha otthon maradtak volna. Már kialakult betegségek, mint például a szív-és érrendszeri betegségek, a krónikus obstruktív légúti betegségek, és a cukorbetegség is kiemelkedő szerepet játszanak a morbiditási és mortalitási statisztikákban az utazók számára, különösen az idősebb korcsoportokban.
Szív-és érrendszeri események is mintegy 50%-a haláleseteknek légi utazás közben történik, a második leggyakoribb halálok az evakuálás. Számos tényező növeli a kardiális eseményt útközben, és a tengerentúlon. A fiziológiai és pszichológiai faktorok, amelyek az utazókra nehezedik nőtt az elmúlt két évtizedben. Mivel a fokozatos biztonsági intézkedések és egyéb terrorista fenyegetés miatt a repülőtereken, vasúti végállomásokon és a komp kikötőkben foganatosított változások miatt az utasokra nehezedő nyomás nőtt.
A légi és szárazföldi forgalmi torlódások és az új környezeti és éghajlati tényezők késést, szóváltást és bizonytalanságot hoznak létre, ami nyomja a sérülékeny egyének fiziológiai stabilitás. Képtelenség, hogy megfeleljen szív igények és a légzőszervi és anyagcsere szorongást életveszélyessé válhat, amikor közvetlensége álló sürgősségi ellátás nem egyenlő a, hogy az otthoni környezet.
A beteg képtelen megfelelni a szív, a légzőszervi és anyagcsere igényeknek, a szorongás miatt életveszélyes állapot alakulhat ki, viszont közvetlen rendelkezésre álló sürgősségi ellátás nem egyenlő az otthoni ellátással és környezettel. Csökkent a tüdő kapacitása, ami azt jelenti, hogy kevesebb lesz a tartalék kapacitás, csökken az oxigén kínálat a magasban. Csökkent a szív kapacitása, amely megnehezíti a szívre nehezedő terhelést a kiszáradástól, a tengerszint feletti magasságtól vagy erőltetéstől.
Halálokok külföldre utazók között[3]
Halálok %
Szív-és érrendszeri betegségek 49
Orvosi, nem rákos állapotok 13.7
Trauma 22.0
Rák 5.9
Egyéb állapotok 5.5
Öngyilkosság / gyilkosság 2.9


Az idősek sokkal veszélyeztetettebbek:
  • magas hőmérsékletre és a hőgutára.
  • mélyvénás trombózisra.
  • hypothermiára.
  • alacsony oxigén koncentrációra légi utazás közben, nagy magasságban
  • fáradtságra és kimerültségre

Időskor és immunizálás[szerkesztés]

Tetanusz esetek a Földön.
Úgy becsülik, hogy az 5%-a az utazással kapcsolatos fertőző betegségeknek vakcinációval megelőzhetők. A célország-specifikus védôoltásokon kívül az alapimmunizálások frissítése is elengedhetetlen. A gyógyszeres megelőzés és a védőoltások – helyes indikációval és szabály szerinti alkalmazással – igen fontosak a legyengült immunrendszerű idősek számára, főleg 50 éves kor felett. A tetanusz vakcináció, mivel ez a populáció nem megfelelő módon védett a betegséggel szemben ajánlott, csakúgy, mint a maláriaprofilaxis, mivel a malária mortalitása nagyobb az idősebb populációnál.
Védőoltások felvétele időt vesz igénybe. Beszélje meg orvosával vagy nővérével a lehető leghamarabb, ideális esetben legalább négy héttel az utazás előtt a vakcináció időpontját. az életkor nem ellenjavallata, bármelyik vakcinával is történik az, és akkor is, ha már megkapta az oltóanyagot, mert emlékeztető oltásra is szükség lehet. Az életkor és a megszerzett tapasztalat segíthet az idős utazóknak abban, hogy a rá váró kockázatokat könnyebben elkerülje, de a védőoltások ugyanolyan fontosak az idősek számára, mint bármely életkorban. A kor nem ad extra "természetes" fertőzések elleni védelmet, és lehet, hogy idősebb emberek nagyobb valószínűséggel válnak beteggé vagy könnyebben lép fel komplikáció az esetükben.
Tetanusz és diftéria vakcináció[szerkesztés]
Tetanusz és diftéria vakcináció különösen azoknál fontos, akiknél valószínű, hogy sérüléseket szenved el, esetleg a tengerparton (tetanusz) nyaral, vagy keveredik, szorosan együttműködik a helyi lakossággal (diftéria). Azokban az országokban, ahol ezek a betegségek még mindig gyakori, meg kell kapni az emlékeztető oltást 10 évenként.
Hepatitis A és a tífusz vakcinák[szerkesztés]
Tifusz járványok a Földön. 2006.
Hepatitis A és a tífusz vakcinák fontosak azok számára, akik nem tudják, hogy figyeljen oda, hogy az élelmiszer-higiénia és a víz a veszélyeztetett területeken. Hepatitis lehet különösen kellemetlen a fogékonyabb idős emberek számára. A szálláshely csak ésszerűen biztonságos, de enni is lehet kockázatos a szegényebb országokban.
Influenza vakcina[szerkesztés]
Influenza vakcina jöhet szóba, akiknél meg van az esély egy súlyosabb betegségre, mert már az idős kor és a meglévő egészségügyi problémák fennállnak. Ne feledje, az "influenza" szezon a déli féltekén áprilistól novemberig tart.
A malária megelőzése[szerkesztés]
A lakóterek is védelmet nyújtanak a szúnyogok ellen, de ha nem, akkor be kell szerezni egy jó minőségű szúnyoghálót. Az ésszerűen használt ruházat megvédi a bőrt a csípések ellen, de a körültekintően használat szúnyogriasztók is fontosak. Ha a tanácsadó azt javasolja, malária elleni tablettát szedjen győződjön meg arról, hogy helyesen használja e azt.

Bőr-és lábápolás[szerkesztés]

Bőr-és lábápolás sok idős ember esetében gondot jelent. A lábfej és alsó végtagi problémák, beleértve a deformitásokat, körömelváltozásokat, fekélyeket és a rossz vérkeringést. Védőlábbelit kell használni a homokos területeken és a vizes területeken.
Napégésnek a kültakaróra gyakorolt hatása rosszabb lehet, ha a bőr már öregebb vagy vékony . A lábfej és a lábak is megéghetnek, védő naptejre vagy védőruhára van szükség, az összes testrészen. Hidratáló krémek hasznosak, különösen, ahol könnyen megrepedhet a bőr. A nedvező, repedezett bőr könnyen fertőzödhet.

Utazás előtti kockázatbecslés[szerkesztés]

Amerikai regényíró, Ernest Hemingway a hajó fedélzetén 1950 körül.
Egyre több idős ember utazik külföldre nyaralni, rokonlátogatásra különleges ünnepek alkalmából, de az életkor nem ad természetes védelmet a betegségekkel szemben. Az utazás előtti egészségügyi konzultáció lehetőséget biztosít arra, hogy összegyűjtse az általános és egészségügyi adatokat a potenciális utazóról, azonosítása azokat a tényezőket, amelyek befolyásolhatják az egészségi állapotát, amíg külföldön tartózkodik és olyan megelőző intézkedéseket kezdeményezzen, amelyek minimalizálják vagy csökkentik a káros hatásokat az utazás során. Létrehozása egy személyre szabott adatbázisát az utazónak elengedhetetlen. A kockázatbecslésnek figyelembe kell venni az esetleges veszélyeket, kellemetlen eseményeket, amelyek előfordulhatnak, és a kockázathoz kapcsolódó esélynek a mértéke, hogy egy esemény be fog következni. Számos tényezőről van szó. Például egy betegség veszélye egy olyan országban, nem csak attól függ, hogy jelen van, hanem más elemek, mint például az éghajlat, a csatornázás, vízellátás, betegség hordozói és hordozók, és szintje, mértéke az egészségügyi kockázatnak meghatározza még a személyes immunitás, a vakcináció, és a fertőzés expozíciója.

Kockázatok azonosítása[szerkesztés]

Azok, akik előzetesen meglévő betegségtől szenvednek, további hátrányokra számíthatnak a fizikai állapotukban egy utazás alatt. Ezek az utazók kevésbé képesek kompenzálni az új igényeket egy hátrányos környezetben, és nagyobb valószínűséggel képtelenek ellenállni az utazás okozta megbetegedéseknek.

Az egészségügyi kockázatok befolyásoló tényezői[szerkesztés]

Életkor[szerkesztés]

Minden konzultáción az idős potenciális utazónál vizsgálni kell az öregedési folyamat hatásait az egyén számára. Az idősödő szervek fokozatosan, de egyre progresszívebben elvesztik funkcióikat és a szervek működésének maximális kapacitása csökken. Ez gyakran észrevétlen marad az egyén számára, a szerveknek van egy tartalék működőképessége a szokásoson túl, de az utazási hozhat további élettani igényeket.

Utazással kapcsolatos betegségek, balesetek és fertőzések kockázata és ezek elkerülése[szerkesztés]

Minden utazó ki van téve egy sor egészségügyi kockázatnak egy utazás alatt például a tengerentúlon. Az idősebb utazók sérülékenyebbek lehetnek, ezen kockázatokkal szemben, és ha érintettek, kedvezőtlenebbül befolyásolják egészségi állapotukat. Csökkent immunitással utazó idős ember valószínűbb, hogy fertőzött lesz, és másodlagos hatásai a fertőzésnek, mint például a láz, kiszáradás és elektrolit-egyensúly zavar bizonyítottan nagyobb egészségügyi veszélyt jelent rájuk, mint a fiatalabbakra.
Az idősebbeknek nagyobb a kockázata abban, hogy közlekedési balesetet szenvednek külföldön. Hatása a töréses baleseteknek a mindennapi tevékenységre és a lassúbb gyógyulással nagyobb hatással van az idősekre.
A kockázat felosztható vélt és aktuális kategóriába. A tényleges kockázata az egyénnek függ a betegség előfordulási gyakoriságától a rendeltetési helyen vagy utazása közben. Utazás célállomásától függ egyes betegségek diagnózisának valószínűsége. Szignifikáns tendenciákon alapulnak a regionális különbségek.

Utazók kockázatainak áttekintése[szerkesztés]

Fertőzés okozta egészségügyi kockázatok[szerkesztés]
• Dengue-láz• Diftéria• Hepatitis A, B, C, D, E• HIV és a nemi úton terjedő fertőzések• Influenza• Japán encephalitis• Légionárius betegség• Leishmaniasis• Leptospirosis• Lyme-kór• Mlária• Meningococcus meningitis• Poliomyelitis• Veszettség• Rickettsia betegség• Schistosomiasis• Tetanusz• Kullancsencephalitis• Utazók hasmenése• Trypanosomiasis• Tuberkulózis• Ttífusz és paratífusz• Nyugat-nílusi vírus• Sárgaláz
Nem fertőző betegség okozta környezet-egészségügyi kockázatok[szerkesztés]
• Magassági betegség• Rovar-és állati csípések, marások• A napsugárzás túlzott expozíciója • balesetek• utazással kapcsolatos mélyvénás trombózis

Az utazás előtti értékelés[szerkesztés]

Az utazás előtti egészségügyi konzultáció is felfedi, hogy speciális tanácsokat adjon az utazás módjával, az úti cél választásával és az útvonallal kapcsolatban az idős utazó szempontjainak figyelembevételével. Mindig kérdezze meg orvosát a megfelelő gyógyszerekről, hogy az egész utazás idejére elegendő legyen, az esetleges késések figyelembe vételével.

Utazásbiztosítás[szerkesztés]

Ernest és Mary Hemingway egy szafarin Kenyában, Afrikában, balesete előtt. 1953-1954.
Alapvető fontosságú, hogy az idősek megfelelő utazás-egészségügyi biztosítással rendelkezzenek. A meglévő egészségügyi problémákat általában be kell jelenteni előre, beleértve az előre megszervezett kórházi befekvéseket. A biztosításba nem tartozik bele például akik a közelmúltban miokardiális infarktuson vagy bypass műtéten estek át. A biztosítás szükséghelyzetben az ellátás minősége függ a rendelkezésre álló lehetőségektől az adott földrajzi helyen.

A légi utazás és az ehhez kapcsolódó betegségek az idősebb utasok esetében[szerkesztés]

Korkedvezményes nyugdíj arra ösztönöz sok idősödő embert, és még sok, nagyon idős embert, hogy felkeresi rokonait a tengerentúlon vagy teljesíti hosszú távú idegenforgalmi igényét. Az alábbiakban néhány kérdést érdemes figyelembe venni az utazás előtt. Körülbelül 2 milliárd ember utazik repülőgéppel évente. Jelentős részük idős utas. Nekik és az egészségügyi szolgáltatóknak tisztában kell lenniük a lehetséges egészségügyi kockázatokkal a légi közlekedésben.
A szokásos kereskedelmi járatokon fellépő környezeti és fiziológiai változások vezethetnek enyhe hypoxiához és pCO2 gáz koncentrációjának növekedése súlyosbíthatja a krónikus betegek egészségügyi állapotát és ez akut repülés orvosi eseményben nyilvánulhat meg. Az utóbbi gyakorisága gyors ütemben növekszik. Az elöregedése a nemzeti népességnek egyre több, az idős kora az egyénnek a már meglévő egészségügyi kockázati feltétel. A vénás tromboembólia, a kozmikus sugárzás, a jet-lag, az utastér levegőminőség és a pszichológiai stressz, ezen egészségügyi problémák, amelyek kapcsolódnak a légi utazáshoz, mint kockázati tényezőkhöz. A légi közlekedés a kedvelt nagy távolságú módja a hosszadalmas utazásoknak.
Legfeljebb 5%-a szenved krónikus betegségben a légi utasoknak, és sok ilyen idős ember ad helytelen státuszt egészségi állapotáról. Egyéni felelősség jelenteni utazásra alkalmatlanságukat a légi fuvarozóknak. 95% az utazóknak egészségügyi problémákkal küszködnek, akik repülővel utaznak. Sok idős utas kezdeményez levegőben vészhelyzetet. Körülbelül 72 fő hal meg évente légi utazás közben hirtelen szívhaláltól. Mindössze 34%-a ezeknek a személyeknek, akik egészségügyi problémákat jelentette jelentette az utazás megkezdése előtt.
A légi fuvarozók nem kötelesek jelenteni a repülés egészségügyi eseményeket, de korlátozott adatok szerint előfordulása 1 eset esik 10,000-40,000 utasora, ami arra utal, hogy 50-100 repülés orvosi esemény következik be naponta. A fiziológiai és fizikai stressz elválaszthatatlan a modern légi közlekedéstől, amelynek hatásai fokozzák a kockázatokat a már úgyis meglévő krónikus tüdő-, szív-, vese-, máj- és fizikális betegségekkel együtt.

Tengeri utazás[szerkesztés]

A Carnival Cruise óceánjáró Belize partjainál. A tengerjáró hajók nem tudnak kikötni a kikötőben a sekély tenger miatt, ezért néhány mérföldre a parttól horgonyzott le.
Az elmúlt két évtizedben hatalmas növekedés következett be a tengeri és folyami hajózásban. A repülővel történő utazás nagyon népszerűvé vált, de egyre több utas hajózik a fedélzeten kikötőről kikötőre szerte a világon. Idős utasok körében különösen kedvelt a tengeri hajózás, vonzza a luxus, a védett környezet, hozzáférés a távoli úti célhoz, és a 24 órás napi orvosi ellátás a fedélzeten. A tengerjáró hajók rendszeresen az Északi-sarkra, az Antarktiszon át a Csendes-és az Atlanti-óceánon és akár a világ nagy folyóin hajóznak.
Ezek az utasok partra szállnak egzotikus kikötőkben; távoli szigetek feltáratlan öbleiben, zsúfolt agglomerációkban és betegség által sújtott helyeken. Emberek tömegei áramlanak nagyvárosokba kiváló orvosi rendelőkkel ellátva, és fejletlen területekre a harmadik világban, a rossz egészségügyi ellátás, ezen belül minimális sürgősségi ellátás a külföldre látogatóknak. A hajózó ki van téve a maláriának, egzotikus betegségeknek, a fertőzött víznek, élelmiszernek és baleseteknek.
Sok ilyen utas idős ember, akiknek nem tökéletes az egészségük. Már meglévő betegséggel utaznak, számos gyógyszert szedve, csekély ismeretekkel rendelkezve az egészségügyi kockázatokról, erőforrásokról a kikötőkbe látogató utasok. A többség megengedheti magának a tengeri kalandokat és hazaérkezéskor jó egészségnek örvend, de ennek ellenére az egészségügyi biztosítási igények az idősebb utazók körében tovább emelkedik. Utas-és egészségügyi szakembereknek is tisztában kell lenniük a kockázatokkal, amelyeknek az idős utasok ki vannak téve, óvintézkedéseket kell tenniük utazás előtt és alatt, valamint megelőzés céljából védőoltásokkal csökkenteni az egészségügyi kockázatokat.
Rendszeresen nagyobb hajók is indulnak. Néhány befogadása 5000 utast is eléri. Világszerte több mint 12 millió ember hajózik a nyílt tengeren évente, és 2000 kikötőt meg is látogat. Földközi-tenger és a Karibi-tenger a legnépszerűbb célpontok átlagos hajóút 7-14 nap. A világ sétahajózása rendszerint az egy hónapig is eltarthat, és sok idős ember marad a fedélzeten 6 hétig vagy annál is tovább. Az általános egészségügyi és biztonsági feltételek egy óceánjárón jók, de eredendően instabilak azokban a régiókban, ahol a hajóutak vezetnek veszélyesek az egészségre.
A testmozgás hiánya a repülőtereken és a repülőgépeken vezethet vénás trombózishoz és tüdőembóliához. A boka dagadása származhat a hosszú repülő út korlátozott térben történő üléstől. A rendszeres járatokon gyakorlatok végzése nagyon fontos, amelyt a hajózó személyzet is ismeri, tanácsot képesek adni. Angina és a légszomj rosszabbodhat nagy magasságban, és néha a repülőgépen. Ha előre figyelmeztette a légitársaságok további oxigént.
Azok, akik instabil vagy inzulinfüggő cukorbetegség, zavart állapotok és vizelettartási nehézségek lehetnek a repülés során - általában kezelhető, ha előre előkészített.

Utazás indukálta betegségek idős korban[szerkesztés]

Az utazással kapcsolatos betegségek hatásait az idősek rosszul élik meg. Egy tanulmány azt mutatta, hogy a 65 év felettiek közel fele megbetegedett, orvosi beavatkozást igényeltek a külföldi tartózkodásuk alatt. Sok volt a kisebb beavatkozást igénylő utazás indukálta panasz, amit öngyógyszerezéssel tudtak megszüntetni, sajnos rossz egészségi állapot gyakran zavarja meg a tervezett üdülési terveket és tönkreteheti a vakációt. Kalandvágyó idős emberek kutatnak távoli részein a világnak, kedvezőtlen éghajlatú vidékeken, ami kihívást jelent az idős turista egészségének.

Az elektrolit- és folyadék-háztartás zavara[szerkesztés]

Nehezen kontrollálható a folyadék-háztartás idős utazók esetében, káros hatással lehet a jó közérzetre, ha extrém környezeti hőmérsékletnek vannak kitéve az idősebb utazók. A szervezet folyadék szabályozását súlyosan érinti a korral járó változások függvényében a verejtékmirigyek, a vesék és a szomjúságérzet. Az idősebb emberek jobban ki vannak téve a nagyon meleg, száraz vagy párás környezetnek, mint a fiatalok, és ennek köszönhető a megnövekedett gyengeség és a fokozott betegségérzet, de az is, hogy csökken a hatékonysága azoknak a folyamatoknak, amelyek a folyadék-egyensúlyt ellenőrzik.
Az életkor növekedése a testtömeg csökkenésével jár - a szervezet folyadék aránya az idősebbekben alacsonyabb, mint a fiatal felnőttekben és a csökkenés az intracelluláris térben szembetűnőbbek, mint az extracelluláris térben. A szervezet folyadékvesztése arányosan kedvezőtlenebb hatású az idősekben, mint a fiatalokban.

Időskor és gyógyszerek[szerkesztés]

A megfázás gyógyszerei.
Számos gyógyszerterápiás beavatkozásra fel lehet készíteni az idős utazót, aki a tengerentúlra utazik, amelyek magukban foglalják a védőoltások beadását, malária kemoprofilaxist, az öngyógyszerezést, és egy űtipatika készletet. Sok, idős korban rendszeresen szedett gyógyszer nagymértékben befolyásolja a szervezet hőháztartását, és számolni kell a megváltozott gyógyszer-interakciókkal és annak hatásaival, melyek nehezítik a hosszú utazás alatti megfelelő gyógyszerelés kivitelezését.
Az idős emberek, mint a nagy veszélyeztetettségű csoportba tartozó utazó, még inkább igényeli a körültekintő utazás-orvostani profilaxist. Ez magába kell hogy foglalja az egészségi állapot felmérését, a krónikus betegségek egyensúlyba hozatalát és a célország-specifikus védőoltásokon kívül az alapimmunizálások frissítését.
Az idős utazónak négy fontos alapelvet kell megfontolnia a gyógyszerek beszerzésével kapcsolatban:
  • Az utazáshoz vásárolt vagy felírt gyógyszer valószínűleg kölcsönhatásba lép más krónikus betegségre már szedett gyógyszerrel. A polipragmázia az idős emberek körében gyakori, így a gyógyszeres kezelés kórtörténetében ezt mindig ellenőrzni kell az orvosi konzultáció során.
  • A felírt gyógyszereknek van-e az utazással összefüggő ellenjavallatai? Rendszerint az idősek körében ez nagyobb valószínűséggel fordul elő, mint a fiataloknál.
  • Az a mód ahogy a gyógyszer befolyásolja a szervezetet (Farmakokinetika) valószínűleg jobban érinti az idősebbeket pl csökkent a máj vagy a vese működése.
  • Az idős emberek hajlamosak eltérően reagálni a gyógyszerek hatásaira, mint a fiatalabb népesség (Farmakodinámia).
Egyéb szempontokat is érdemes figyelembe venni, amikor készül az utazó, aki majd magával visz a különféle gyógyszereit:
Gyógyszerek nemzetközi határokon keresztül történő szállítása során találkozhatunk korlátozásokkal akkor is, ha személyes használatra szánt a gyógyszer. Ez különösen azokat érintik, amelyek a kábítószerek és pszichotróp gyógyszerek listájára fel vannak véve. Főszabályként ez kiterjed minden gyógyszerre, amely hatással van a központi idegrendszerre, és különösen akkor, ha ezzel potenciálisan visszaélhetnek. Kezében egy recept, vagy feljegyzés a beutaló orvostól és a gyógyszert az eredeti csomagolásban tartja, de van néhány ország, mint az Egyesült Arab Emírségek, ahol egy sor gyógyszert teljesen betiltották.
A gyógyszer szedésének betartását befolyásolhatják az utazás miatt bekövetkezett környezeti változások, és zavart szenved a rutin gyógyszerek bevétele távol az otthontól. Az mindig tanácsos, hogy a gyógyszert vásároljuk meg indulás előtt a lakóhely szerinti gyógyszertárban ahelyett, hogy az úti cél szerinti, ismeretlen eredetűt vásárolnánk, még az sokkal olcsóbb is. Úgy becsülik, hogy néhány afrikai és ázsiai országban, akár 60%-a a gyógyszereknek hamisított és sok helyben előállított gyógyszer gyenge minőségű.
Minden gyógyszert kétszer leltározva csomagoljuk be. Ezeken egyértelműen fel kell tüntetni a neveit, célszerű az eredeti csomagolásban szállítani. A kézipoggyászban a könnyű hozzáférés esetére a késések vagy a poggyász elvesztése miatt. A külföldön tárolta gyógyszereket, hűvös, száraz helyen tartsuk. Ha időzónákat repülünk át, ne hagyjuk ki az adagokat, különösen, ha cukor- vagy szívbeteg.

◄--- Előző lap:Útipatika                      ---► Következő lap:

Jegyzetek

  1. Travel and health in older people A Guide for Health Professionals Editor. Iain B Mcintosh British Travel Health Association
  2. Utazási tanácsadás nagy kockázatú utazóknak Dr. Felkai Péter • SOS Hungary Orvosi Szolgálat
  3. http://www.bgtha.org/member_publications_listing.asp